Навчально-методична робота при викладанні мистецьких дисциплін на спеціальності образотворче мистецтво спрямовується на поглиблене національне виховання підростаючого покоління засобами народного мистецтва та музейних комунікацій. Колекція експонатів у музеї декоративно-прикладного мистецтва педагогічного фахового коледжу ім. А.Ю. Кримського найяскравіше представлена вишитими виробами. Мабуть тому, що вишивка улюблене заняття українського жіноцтва як в минулому, так і тепер. Студенти на заняттях з художньої обробки матеріалів, декоративно-прикладного мистецтва, етно-дизайну, вивчають художнє вишивання як вид мистецтва та завзято проектують орнаменти, черпаючи натхнення у вишитих взорах, наполегливо опановують технологічні особливості швів та виконують зразки як традиційних так і сучасних виробів.
Вишивку на протязі двадцяти п’яти років читає викладач Мартинюк Л.Г. за авторською методикою якої студенти навчаючись вишивці, виконують ряд робіт. Спочатку виготовляють колекцію швів, яка пригодиться як зразок, виконаний вчителем у гуртковій роботі школи. Далі студенти вишивають перший виріб – доріжку, на якій закріплюють уміння виконувати різні техніки. Пізніше реалізовують творчий мистецький проект на іспит або курсову роботу. Сьогодні вишивальну справу продовжують молоді викладачі: Олена Ковальчук та Оксана Брус. На курсовий або дипломний проект вишивку часто обирають викладачі та студенти для експериментальних наукових досліджень. Відомо, що художнє обдарування українського народу, вершини його мистецького хисту в повну силу виявлені у вишитих творах.
Вишивка – найпоширеніший вид декоративно-прикладного мистецтва, орнаментальне або сюжетне зображення на тканинах, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами. Сьогодні прикладаємо зусиль, аби народна мудрість, те мистецьке багатство не пропали в буденному вирі життя, а постійно існували, засвідчуючи незвичайну самобутність нашого етносу. Стверджуємо, що без правдивого пробудження народного ремесла сподіваного відродження української матеріально-духовної культури не станеться.
Колекція вишитих виробів у музеї коледжу налічує 450 експонатів. Це вироби інтер’єрного призначення: рушники, доріжки, серветки, наволочки для подушок, фіранки, скатертини. Також вироби одягового призначення: жіночі та чоловічі сорочки, пояси, комірці, чоловічі аксесуари – краватки (галстуки). Сучасні вишиті композиції: картини, оформлені під скло в рами. Цікаві роботи виготовлені при дослідженні нових можливостей застосування вишивки, при поєднанні різних видів і технік в одному творі; вишивання на сітці на дошці тощо. Наприклад, «Пейзаж з мальвами», де поєднано різні техніки вишивки, виконала Кислюк Ярослава, керівник Гудим О.В., цікавим об’єктом є вишивка хрестиком на металічній сітці «Червона троянда» у виконанні Булік Анастасії, керівник Гусєвва О.Г. Вишита картина «Півники» Матусевич Олени, керівник Мартинюк Л. Г. уже багато років прикрашає експозицію музею.
Найбільше у музейному фонді рушників, які складають колекцію сучасних обрядових рушників та етнографічну колекцію рушників різних регіонів України. Автентичні рушники Волині представлені давніми експонатами, яким понад і до ста років. Багато екземплярів 50-60их років, саме такий мамин-рушник подарувала музею викладач Зай О.М. Рушники не просто найпоширеніша типологічна група, яка відігравала важливу роль у сімейному та громадському житті, – вони були необхідним атрибутом під час урочистих подій, зустрічі гостей тощо. Мабуть тому і до сьогодні зберігається споконвічна віра у життєдайну силу рушників, їх символічне значення у людському житті.
Студенти з задоволенням займаються рукоділлям та вишивають рушники. Ось деякі з них, виготовлені студентами різних років навчання під керівництвом викладачів образотворчого мистецтва:
Рушник «Образ» Шпига Юлії, керівник Мартинюк Л.Г.
Рушник «Жовто-блакині взори» Іванішко Олександри, керівник Денисюк Н.В.
Рушник «Хартангер» Токаревої Тетяни, керівник Денисюк Н.В.
Рушник «Червона Рута» Бондарук Олени, керівник Дядіо О.Є.
Рушник «Волинські зорі» Андрійчук Оксани, керівник Кумецький О.В.
Рушник «Терновий вінець» Мотика Тетяни, керівник Мартинюк Л.Г.
Рушник «Буковинське сонце» Марчук Мирослави, керівник Мартинюк Л.Г.
Рушник «Лебеді» Демчук Тетяни, керівник Мартинюк Л.Г.
Рушники-покутники Харківець Наталії керівник Мартинюк Л.Г.
Вирізнити когось із студенток-майстринь та їх керівників просто неможливо. Всі роботи на високому художньому рівні, кожнен рушник в експозиції музею виконаний майстерно, з великою любов’ю і захопленням, із неабиякою уявою і вигадкою. Викладачі навчають студентів як треба відрізняти справжнє мистецтво від перехідної, часто підробної моди, вміти його творити і нести людям мудрість, красу, духовну наснагу, радість і добро. Вишиті рушники стають окрасою виховних заходів у коледжі. Прикрашають навчальні аудиторії. Так наприклад, вишиті рушники Кіпень Ірини під керівництвом Білик О.С. подаровані до бібліотеки коледжу.
Нещодавно, у музей декоративно-прикладного мистецтва, прийшли подивитися на вишивку студенти 2-А курсу. Їм було дозволено доторкнутися до таємних закодованих візерунків на рушниках, уявити себе народним майстром, відкрити віко старої скрині та задумати бажання, а ще організувати справжню фото-сесію в музеї. Другокурсники зацікавлено спостерігали, як звичайні кольорові нитки вкладаються у загадкові візерунки, які ніби виблискують сонцем навіть такого непогожого дня як за вікном. Дивувалися, як така проста лляна нитка може перетворитися на казкові квіти, гілочки, вишиті вази тощо. Придивлялися, чи це справді вручну так гарно оздоблено пілочку сорочки, виконано френзлі по низу рушника. Дізнавалися, про те що коріння мистецтва вишивки сягає давніх пластів народної культури. Пригадували про свою вишиту сімейну реліквію, бабусин рушник вдома. Жартували і, не вірили, що невдовзі зможуть опанувати це ремесло на заняттях вибіркових дисциплін. Але точно переконалися, що фах вчителя мистецьких дисциплін, потрібен кожній майбутній вчительці і матері.