На базі Житомирського національного агроекологічного університету 25 січня вперше відбувся форум «Космічні технології для агробізнесу», який навчальний заклад організував спільно з партнерами – Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України та Національним авіаційним університетом.
Серед учасників заходу – міський голова Житомира Сергій Сухомлин, екс-голова Житомирської ОДА, депутат обласної ради Сидір Кізін, представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Української аграрної конфедерації, Національної академії аграрних наук України, Державного космічного агенства України, Інституту агроекології і природокористування НААН, Федерації органічного руху України, ГО «Асоціації «Ноосфера», Української асоціації молодих фермерів, корпорації «Сварог Вест Груп», агроіндустріального холдингу «Миронівський хлібопродукт», Музею космонавтики ім. С.П. Корольова, ВАТ «Меридіан», ТОВ «КОМПАНІЯ ТВІС» Житомирського військового інституту ім.С.Корольова, ТОВ «Виробниче підприємство «Полісся», аграрних компаній, науковці, ін.
Під час відкриття форуму ректор ЖНАЕУ Олег Скидан наголосив, що його мета – розширення можливостей та підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств за рахунок застосування космічних технологій.
«Форум “Космічні технології для агробізнесу” зібрав на базі Житомирського національного агроекологічного університету практично усіх, хто працює або цікавиться можливостями використання космосу для вирішення питань, пов’язаних з розвитком агробізнесу, – зауважив Скидан. – Це тільки перші кроки, основне попереду. Вже навесні плануємо проведення Національного космічного форуму. Нинішній же форум стане дискусійним майданчиком для обміну досвідом. Спільно маємо визначили, в якому напрямку нам рухатись, яка інформація потрібна безпосередньо виробникам і яку інформацію можуть надавати відповідні структури, служби, використовуючи технології космосу. Космічні технології мають широкий спектр використання, а особливо в аграрній сфері. Більшість виробників не знають про їхні можливості, тому саме на форумі фахівці, які працюють у цій сфері, продемонструють, що можна робити за допомогою таких технологій. Відтак, з’являтиметься більше споживачів цієї інформації та постійно розвиватимуться ті, хто її надають».
Міський голова Житомира Сергій Сухомлин побажав учасникам форуму продуктивної роботи, а також відзначив, що в агроуніверситеті працюють активні та відповідальні люди, які реагують на потреби часу і щодо якісної підготовки майбутніх кадрів, і щодо впровадження сучасних технологій та використання їх можливостей у навчальному процесі та науково-виробничій сфері. Керівництво та викладачі ЖНАЕУ вкладають свій час, сили і напрацювання у розвиток навчального закладу та міста загалом.
Ректор Національного авіаційного університету Володимир Ісаєнко впевнений, що форум стане гарним почином для подальшої співпраці, адже ідея його проведення виникла на стику інтересів різних сфер і різних людей. На його думку, поєднання космосу, авіації та агросфери у майбутньому дасть високий синергетичний результат.
У рамках форуму говорили про те, як підвищити врожайність та розвинути власне виробництво у агробізнесі за допомогою застосування космічних технологій та як популяризувати ідею.
«Зараз така ситуація в країні, що виросло дуже багато великих сільськогосподарських підприємств, котрі мають великі землі, використовують різні технології, і ми хочемо впровадити саме на Житомирщині високотехнологічний аграрний способів використання земель за допомогою космічних засобів», – пояснив начальник Національного центру управління та випробувань космічних засобів Володимир Присяжний.
Обговорювали під час заходу «космічні інструменти», які варто впроваджувати у практику ведення вітчизняного агровиробництва. З-поміж іншого розглядали шляхи використання сучасних космічних та авіаційних технологій в українському органічному сільському господарстві.
«Для того, щоб впевненіше рухатись в 21 столітті, доречно намагатися кооперуватися з тини напрямки, в тому числі з комічними, які дозволяють цього досягти. Тим більше на Житомирщині, яка вже впродовж десятків років вважається однією з батьківщин космічної галузі. Я глибоко переконаний, що, і сільське господарство, і, зокрема, органічне виробництво найближчим часом більш тісно буде переплітатися та співпрацювати з космічними дослідженнями», – говорить голова Федерації органічного руху України Євген Милованов.
Доповідачі озвучили очікувані результати впровадження системи агромоніторингу, ті переваги і труднощі, які в цьому бачать фермери, розповіли про практичні аспекти агромоніторингу на прикладі Дунаєвецького району Хмельниччини, застосування безпілотних літальних апаратів для дослідження вегетації та захисту від шкідників, використання супутникового агроекологічного моніторингу, а також дистанційного зондування для моніторингу стану лісових екосистем на Житомирщині, тощо.
Космічні технології надають великий спектр можливостей:
– Ідентифікація та облік площ посівів;
– Прогноз врожайності агрокультур;
– Оцінка стану посівів агрокультур;
– Визначення площ посівів;
– Визначення ділянок, що потребують внесення добрив та ядохімікатів;
– Контроль сівозмін та якості проведення агротехнічних заходів;
– Визначення площ вимерзання агрокультур;
– Визначення площ пасовиськ;
– Аналіз результатів субсидіювання
– Оцінка снігового покриву, вологості;
– Визначення уражених ділянок.
«Досвід інших країн показує, використання аграрним підприємством такої інформації дають при вкладенні, умовно кажучи однієї гривні, то ефект дається уже десять чи двадцять гривень. Це надзвичайно перспективно. Мова йде про те, що ми не лише зможемо із землі спостерігати за космосом, але й вести спостереження з космосу, використовуючи ці дані для потреб аграрної сфери», – додає Олег Скидан.
Водночас, на форумі йшлося про те, екологія, георозвідка, агробізнес — це нові сфери використання космічних технологій, але нині нема достатньої кількості фахівців, які б могли проводити відповідні дослідження та опрацьовувати їх результати, тож сподіваються, що значну допомогу в цьому надасть Житомирський національний агроекологічний університет. Вже зараз тут більше 10 спеціальностей, випускники яких у подальшому зможуть працювати у зазначених вище сферах з використанням космічних технологій.
Відзначимо, що Житомирський національний агроекологічний університет активно нарощує темпи розвитку співпраці у сфері космічної діяльності. Зокрема, 10 січня було підписано угоду про співпрацю між ЖНАЕУ та Тернопільським державним науково-технічним підприємством «Промінь». Документом передбачено співпрацю у сфері розробки та випробування передавальної апаратури, антенних систем з різним діаметром дзеркал для наземних супутникових станцій. Також Житомирський національний агроекологічний університет уклав угоду з ВАТ «Меридіан» ім. С. П. Корольова, предметом угоди є співробітництво в сфері розробки та випробування електро- і радіовимірювальної апаратури, пристроїв для інформаційно-комунікаційних технологій, засобів моніторингу наземних об’єктів і контролю навколишнього середовища, деталей і вузлів механічного та каркасно-штампувального виробництва, застосування безпілотного авіаційного комплексу “SPECTATOR” для аграрного сектора. Крім цього, у грудні минулого року Житомирський національний агроекологічний університет підписав угоду про співпрацю у сфері космічної, наукової і науково-технічної діяльності з Національним центром управління та випробувань космічних засобів.
Напередодні проведення форуму «Космічні технології для агробізнесу» у ЖНАЕУ домовилися про співпрацю з ГО «Асоціація «Ноосфера». Під час зустрічі ректор Олег Скидан та голова організації Михайло Рябоконь говорили про відкриття в агроуніверситеті інжинірингової школи. Такі вже діють у шести закладах вищої освіти країни. У Житомирі при підтримці міського голови вона стане свого роду центром, що розширюватиметься з часом та приєднуватиме навчальні заклади регіону. Діяльність школи буде пов’язана з розвитком інтернет-технологій, обробкою супутникової інформації, розробкою нових технологічних рішень для всієї України та світу. Уже в найближчі місяці презентують перші результати роботи студентів Житомирського національного агроекологічного університету.
На базі ЖНАЕУ нещодавно запустили Регіональний космічний центр «Полісся». Інформація, яка надходитиме до нього, дозволить прогнозувати урожайність, спостерігати за процесом вегетації рослин, проводити моніторинг вирубки лісів і масштабів ураження короїдом соснових насаджень, слідкувати за видобутком у кар’єрах та копачами бурштину. При цьому попит на такі дані вже нині є у Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства екології та природних ресурсів та агропідприємств.
«Такий центр дозволить впроваджувати космічні технології на Житомирщині. Європейське космічне агентство визначило Національний центр управління та випробувань космічних засобів оператором програми ЄС «Copernicus», що дає доступ до усіх європейських космічних систем. Така інформація корисна для аграрного сектору, лісового господарства, екології, геології», — каже начальник Національного центру управління та випробувань космічних засобів Володимир Присяжний.
Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету