логотип

LEADER – ЦЕ ПРО ЩО?

НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ВФПО в партнерстві з Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України (НАСДСУ) 15 лютого п.р. розпочав цикл онлайн-заходів для фахівців з питань розбудови територіальних громад, аграрного і сільського розвитку, сталого розвитку сільської місцевості.

Орієнтовні терміни проведення та тематика заходів:
15 лютого – «Запровадження підходу «LEADER» у практику сільських громад»;
23 березня – «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»;
17 травня – «Кластеризація сільської економіки».

Спікер-тренер – Роман Корінець, директор Національної асоціації дорадчих служб України, експерти у сфері сталого розвитку, дорадництва.

Учасниками сьогоднішнього вебінару є педагогічні, науково-педагогічні працівники коледжів та університетів, представники громад, інші фахівці, які цікавляться питаннями сталого, аграрного та сільського розвитку.

Підхід «LEADER» ефективно використовують в Європейському Союзі, задля вирішення соціальних проблем сільських територій. Реформування Спільної аграрної політики ЄС, яке розпочалося у 80-х роках після опублікування документу «Майбутнє сільського суспільства», було спрямоване на забезпечення не лише економічного, але й соціального розвитку сільських територій. Вперше звернено увагу на диференційований підхід до різних типів сільських територій. Такий розвиток запропоновано досягти через залучення громад, а також диверсифікацію сільської економіки, яка має базуватися на внутрішньому потенціалі регіонів за використання всіх наявних ресурсів. Забезпечення соціального розвитку сільських територій можливе  у співпраці органів влади з місцевим населенням задля вирішення соціальних проблем сільських територій за принципом «знизу вгору», при цьому вирішальну роль мають відігравати місцеві жителі. До того ж обрано кращі плани розвитку сільських територій, розроблені громадськістю та профінансовані через спеціальні структурні фонди.

Підхід або метод LEADER базується на семи принципах і залежить від їх наявності та спільного використання:

  • підхід «знизу вгору»;
  • територіальний підхід;
  • місцеве партнерство;
  • комплексна та багатогалузева стратегія;
  • мережа;
  • інноваційність;
  • співробітництво.

Ці сім особливостей визначають LEADER як методологію та відокремлюють її від простої програми фінансування.

Учасники вебінару зазначили, що в Україні  існують позитивні практики впровадження програми. Водночас звернули увагу на те, що обізнаність суспільства про можливості «LEADER»  низька.  Крім того, комунікація, зв’язки в громадах між адміністрацією, старостатом та місцевими жителями низька, немає підготовлених кадрів для прийняття управлінських рішень та слабка довіра громадян керівництву громад.

Матеріали вебінару доступні за посиланням:

https://nmc-vfpo.com/czykl-onlajn-zahodiv-dlya-pedagogiv…/

Учасники вебінару отримали «домашнє завдання», яке потрібно підготувати до початку наступного вебінару, який відбудеться 23 березня п.р.:

написати коротке (до 2-х сторінок) есе про те, як можна запровадити вивчення LEADER/CLLD у закладі освіти або про те, як LEADER/CLLD стати частиною української аграрної політики.

Більше інформації про LEADER/CLLD можна знайти за посиланням:

https://https://enrd.ec.europa.eu/…/lea…/leaderclld-explained_en