01.01.2020 р. набрав чинності Закон України від 17.10.2019 р. № 198-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції». Найбільш прикметними є його норми щодо викривачів корупції. Тож з’ясуємо — хто такий викривач і як він може повідомити про правопорушення.
Насамперед викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Крім того, відповідно до внесених до Кодексу України про адміністративні правопорушення змін викривач є свідком у справах про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.
Ці особи, які надають допомогу в запобіганні та протидії корупції, перебувають під захистом держави – таке право у них виникає у разі повідомленням про вчинення корупційної діяльності іншими особами. Також їм надаються гарантії захисту щодо анонімності та нерозголошення інформації щодо них.
Повідомлення про корупцію може бути здійснено як працівниками Науково-методичного центру ВФПО, так і іншими особами, без зазначення авторства, тобто анонімно з використанням будь-якого каналу зв’язку.
Таке анонімне повідомлення про порушення законодавства підлягатиме безперечному розгляду, якщо наведена в ньому інформація стосуватиметься конкретної особи та міститиме фактичні дані, які можуть бути перевірені.
Викривач не несе юридичної відповідальності за повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, поширення зазначеної у повідомленні інформації, незважаючи на можливе порушення таким повідомленням своїх службових, цивільних, трудових чи інших обов’язків або зобов’язань.
Наголошуємо на тому, Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти на постійній основі проводиться роз’яснювально-профілактична робота серед працівників. Вживаються всі необхідні заходи щодо запобігання вчинення корупційної діяльності.
Працівники завжди можуть отримати роз’яснення від уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції, які стосуються корупційних правопорушень. А також повідомити про факти можливих корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією, одним із способів, зокрема:
– з використанням засобів поштового зв’язку, на адресу: 01135, м. Київ, вул. Смілянська, 11;
– на електронну адресу уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції berezenko-irina@ukr.net (крім звернень громадян та запитів на отримання публічної інформації);
– у письмовому вигляді та/або засобами телефонного зв’язку (контактний телефон: (044) 242-11-65, уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції;
– за допомогою Єдиного порталу повідомлень викривачів.