Лава́нда (Lavandula) — це багаторічна рослина, кущ, вічно зелена, досить невибаглива. Рід рослин родини глухокропивових (Lamiaceae), зараз нараховують 47 видів і кілька гібридів батьківщина яких Африка, Середземномор’я, Азія. В середині літа на цих кущиках розпускаються колосовидні суцвіття від ніжно-синього до насичено-фіолетового відтінку. Декоративні та культурні форми зустрічаються в садах всього світу. Багато виробників косметичних та лікарських засобів мають свої поля лаванди.
Люди приписували цим квітам магічний вплив, вважали оберегом, дивовижним даром природи, що володіє цілющими властивостями. Римляни дуже цінували цю рослину. Всупереч тому, що купити лаванду міг дозволити не кожен громадянин, вони не відмовляли собі в задоволенні приймати ванни і додавати квіти у воду для миття рук. Назва рослини походить від латинського «Lava» – мити. Хоча ще в Пісні Соломона вона згадується як інгредієнт для священної мазі.
Знали про її лікувальну силу і стародавні греки, а в 14-му столітті лавандові духи наділяли приворотною дією. Люди вірили в здатність цієї ароматної трави зберігати молодість і красу. Найбільші плантації цієї рослини знаходяться у Франції.
В Україні лаванда також росте як у дикому стані, вирощується як ефіроолійна рослина на півдні території, так стрімко набирає обертів засадження лавандових полів. Одне з таких полів з’явилось на території Західної України у мальовничому Закарпатті. Яке може претендувати на звання наймальовничішої квіткової локації – «Лавандова гора» у Перечині.
Фермерське господарство «ЛАВАНДОВА ГОРА» у Перечині – це понад 10 га фіолетової краси, яка п’янить своїм виглядом та ароматом. Відкрилась ця локація тільки в 2020 році, досвід вирощування такого поля переймали в Болгарії, Словенії, Хорватії та Італії, довго вирішувалося, який саме вид цієї квітки (а їх є більше 20) вирощувати. Усе поле лаванди обробляється вручну, тут не використовують для вирощування пестициди чи гербіциди, що робить дану продукцію екологічно чистою.
Лавандова гора, це справжній туристичний магніт, з неймовірними краєвидами на навколишні гори, зокрема на Полонину Руна, що позитивно впливає на туристичну привабливість міста та входить до туристичного маршруту Закарпаття.
Для студентів спеціальності «Туризм» це не тільки екскурсія по ароматному полю та відпочинок від лекцій. Це найкраща можливість де можна закріпити теоретичні знання, отримані під час навчання в коледжі – на практиці, як майбутні висококваліфіковані фахівці.
Побачити і почути від подружжя підприємців Юрія та Мирослави Качурів, як правильно організувати туристичну діяльність та представити свою крафтову продукцію.
Наприклад фермерське господарство «Лавандова гора» основну частину лаванди переробляє на готову продукцію, а це понад 50 продуктів.
Починаючи від натуральних крафтових продуктів – лавандовий сироп, конфітюр, напої, набори приправ, солодощі, чаї, закінчуючи косметикою – мило, бомбочки для ванни, засоби для догляду за шкірою, особливою популярністю користуються сувеніри – мішечки з лавандою, а також ляльки з лавандою, та інше.
Мар’яна Пиринець, викладач
туристичних дисциплін