Весільне вбрання та весільні обряди різних регіонів України
Весільне вбрання українців милує нас своєю життєрадісною красою, багатством елементів та кольорів, їх обрядовою значимістю, дивовижною мистецько-художньою довершеністю. У Музеї представлено 25 весільних жіночих головних уборів середини ХІХ – початку ХХ століть.
Упродовж вікової історії кожна деталь одягу освячували колективною народною традицією. Вона мала служити одній високій меті – захистити подружжя від лихих сил, забезпечити молодим щасливе майбутнє, показати чесність їх помислів, вправність у роботі, а значить засвідчити готовність до створення власної сім’ї.
Головний весільний убір дівчини мав ритуальне значення та використовувався в різних обрядах. Найкращою оздобою голови дівчини є вінок, у плетенні якого досягнуто не меншого мистецтва, як у вишиванні та мережеві .
У кольоровій гамі вінка молодої переважали червоний (пристрасть, любов), зелений (нові надії, молодість), пурпурний (багатство, найвищу красу), малиновий (прекрасне, відрадне майбутнє), синій (святість, духовну чистоту, вірність у коханні). Весільні вінки виготовляли на твердих основах (обручах), прикрашали, крім квітів, пір’ям, стрічками, намистом, мідними монетами, бляшками, дзеркальцями тощо.
Весільний головний убір Волинської області
Весільний головний убір Житомирської області
Весільний головний убір та комір Львівщини
Весільний рушник – особлива святиня, яку не показували стороннім і берегли як зіницю ока, передаючи з покоління в покоління. Його шила сама молода або її батьки. На ньому батьки благословляли молодих.
Старий узор нащадків відтворювали на новому полотні як енергетичний код роду. Характерною особливістю всіх весільних рушників є вишивка, яка складається з декількох частин. Він має бути цільного крою, малюнок до середини рушника має бути зубчастим, таким що вбирає позитивну енергію з космосу. Узори на весільному рушнику не повинні мати поперечних ліній (окрім країв), бо поперечна лінія може символізувати перешкоди у подружньому житті пари та їх подальшій долі. Середин рушника не заповнювали узором, що символізує початок нового спільного сімейного життя. Довжина рушника має бути не менше 2,5 метрів, ширина – 40 см.
Весільний український костюм