Цього року закінчується чотирирічний експеримент із запровадження дуальної форми здобуття фахової передвищої та вищої освіти. Його результати було презентовано 23 листопада 2023 року на Міжнародній науково-практичній конференції «Дуальна форма здобуття освіти: підсумки запровадження пілотного проєкту у закладах вищої та фахової передвищої освіти України». Захід організували і провели Науково-методичний центр ВФПО в партнерстві з Фондом ім. Фрідриха Еберта в Україні, ГО «Українська асоціація маркетингу» за участі представників закладів освіти, бізнесу, здобувачів освіти та за підтримки Міністерства освіти і науки України.
Але як все починалося? З поодиноких ініціатив і бажання впроваджувати елементи дуальної форми в закладах освіти різного спрямування: аграрних, технічних, економічних тощо. Елементи дуальної освіти почали запроваджувати заклади професійно-технічної освіти. У 2013 році стартувала системна робота із створення законодавчої та нормативної бази й уніфікації «правил гри» на державному рівні. Цьому сприяло налагодження партнерських відносин між Фондом Фрідріха Еберта в Україні з ГО «Українська Асоціація Маркетинг», Науково-методичним центром ВФПО та низкою закладів освіти, роботодавців, їх об’єднань, і найголовніше — підтримки Міністерства освіти і науки України.
У 2017 р. під час робочої зустрічі з міністром освіти Лілією Гриневич було досягнуто домовленості про утворення робочої групи для роботи над Концепцією підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти. До складу групи увійшли представники закладів фахової передвищої та вищої освіти, професійних об’єднань роботодавців, Федерації роботодавців України, експерти з питань реформування освіти.
У цьому документі вперше було дано визначення дуальної форми здобуття освіти як способу здобуття освіти, що передбачає поєднання навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації, зазвичай, на основі договору про здійснення навчання за дуальною формою здобуття освіти. У 2019 році в Закон України «Про вищу освіту» було внесено визначення дуальної форми здобуття освіти. У 2020 році Міністерство освіти і науки, Фонд Фрідріха Еберта і Науково-методичний центр ВФПО розширили та оновили меморандум про співпрацю щодо реалізації запровадження пілотного проєкту в закладах фахової передвищої та вищої освіти з підготовки фахівців за дуальною формою.
Цьогоріч прийнято Положення про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти, розроблено перші Методичні рекомендації щодо впровадження дуальної форми здобуття освіти, методичні посібники, програми, збірки тощо. Впродовж роботи проєкту було виявлено необхідність вдосконалення українського законодавства для гармонізації законів, які регулюють взаємовідносини сторін на освітянському просторі та в сфері трудових відносин.
Дуальна форма здобуття освіти не може мати масового характеру та бути «насадженою зверху». Хоча у наказі МОН зазначено більшість закладів освіти та час від часу вносили зміни до наказу, дійсно навчали здобувачів-дуальщиків у перший рік експерименту 17 університетів та 6 коледжів. І хоча на час проведення експерименту припав дворічний карантин, а потім початок повномасштабного вторгнення РФ в Україну, кількість охочих долучитися до пілотного проєкту зростала. Навіть у важкі воєнні часи, коли частина університетів і коледжів переміщена, частина закладів освіти втратила свою матеріально-технічну базу, підприємства знищено, релоксовано або перепрофільовано, а викладачі та здобувачі освіти змінили місце проживання, дуальна форма здобуття освіти не втратила своєї актуальності та необхідності.
За цей період було проведено широку інформаційну кампанію з метою популяризації такої форми здобуття освіти, що призвело до зростання кількості здобувачів на дуальній формі здобуття освіти.
Протягом останнього року пілоту 24 університети навчали за цією формою 553 здобувачів за 61 спеціальностями та 14 коледжів ‒ 132 здобувачів за 9 спеціальностями. Робочі місця для навчання надали 164 підприємства.
Під час конференції презентовано результати пілотного проєкту упровадження підготовки фахівців у закладах вищої та фахової передвищої освіти України за вищезазначеною формою, проаналізовано проблеми та виклики щодо упровадження цієї форми, визначено перспективи розвитку дуальної освіти в Україні. Детально з результатами пілотного проєкту можна буде познайомитися згодом. Важливо, що поступово у суспільстві почали розрізняти дуальну форму здобуття освіти від інших форм і традиційних моделей практичної підготовки здобувачів освіти. Стала більше відчуватися зацікавленість роботодавців у підготовці здобувачів. Вони використовують дуальне навчання для пошуку потенційних працівників. Заклади освіти констатують зростання зацікавленості здобувачів освіти в переході на дуальну форму здобуття освіти. Крім того, відпрацьовуються моделі організації освітнього процесу за дуальною формою. Експеримент показав, що успішність навчання за дуальною формою здобуття освіти залежить від чіткого усвідомлення всіма сторонами своїх обов’язків та прав в цьому процесі, які зафіксовано у договорах.
Спікери конференції представили не тільки успішні кейси а й говорили про труднощі у процесі запровадження та організації навчання за ДФЗО, а також звучали пропозицій стейкхолдерів щодо основних перепонів та невизначеностей, з якими стикаються ЗО, роботодавці та здобувачі на всіх етапах запровадження ДФЗО та організації навчання за дуальною формою; пропозиції щодо подолання невизначеностей, вирішення системних і поточних проблем.
Дуальна форма здобуття освіти є однією із форм та одним з методів поліпшення якості підготовки майбутніх фахівців. Спікери говорили також про послідовність неперервність освіти в Україні, яка має супроводжувати громадянина від дошкільної освіти до освіти дорослих. Усі її ланки мають бути взаємно інтегровані. Гострою є і проблема ранньої профорієнтації.
Говорили і про спрощену процедуру передавання від бізнесу, підприємств обладнання та технологій як благодійної допомоги до закладів освіти всіх рівнів.
Серед напрямів обов’язкового підвищення кваліфікації педагогів є формування професійних компетентностей галузевого спрямування, опанування новітніх виробничих технологій, ознайомлення із сучасним устаткованням, обладнанням, технікою, станом і тенденціями розвитку галузі, підприємства, організації та установи, вимогами до рівня кваліфікації фахівців Зверталася увага також на те, що викладачі мають використовувати можливості ДФЗО для проходження щорічного стажування на реальних підприємствах, для яких вони готують фахівців.
Це неповний спектр тем, які обговорювалися під час науково-практичної конференції. На конференції презентовано методичні розробки:
- Методичний посібник з організації та проведення підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти в закладах вищої та фахової передвищої освіти «Концепт розвитку дуальної освіти»;
- Збірка «Дуальна освіта очима здобувачів»;
- Орієнтовна програма підготовки наставників на підприємствах, в установах, організаціях, компаніях, товариствах різних організаційно-правових форм і форм власності та матеріали колег, які розробили експерти з питань дуальної освіти.
З матеріалами заходу та презентаціями спікерів можна ознайомитися за посиланням https://wp.me/Pd8C4Z-6Gj
Ми цінуємо партнерські відносини, завжди відкриті до співпраці та готові вести конструктивний діалог з потенційними партнерами і втілювати спільні проєкти. Ми висловлюємо вдячність всім, хто долучився до реалізації пілотного проєкту, напрацювання нормативно-правової бази, методичних матеріалів. Всі разом ми створюємо кращі умови для формування трудового потенціалу країни, що є важливою передумовою майбутньої відбудови та економічного розвитку України.
Ці та багато інших актуальних питань щодо дуальної освіти було розглянуто й вирішено на конференції, а також окреслено завдання для подальшої роботи з адаптації дуальної форми навчання у закладах вищої та передвищої освіти.
Дякуємо Збройним силам України за можливість жити, працювати, мріяти та втілювати втілити задумане в реальність. Слава Україні!