19 лютого 2020 року у ВП НУБіП України «Немішаївський агротехнічний коледж» проходив важливий захід – засідання Ради роботодавців коледжу для вироблення стратегії та напрямів провадження освітньої і практичної діяльності. У світлі реформування освіти і вимог сьогодення для коледжу актуальним є максимальне залучення бізнесу до процесу підготовки майбутніх фахівців з врахуванням потреб регіонального ринку праці та популяризації дуальної освіти серед студентів та роботодавців.
Радує, що на запрошення коледжу відгукнулися чимало підприємств, потенційних роботодавців, готових продовжувати співпрацю з нами, зокрема, ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Агропроммаш», КП «Бучазеленбуд», Бородянська філія Головного управління «Ощадбанк», відділення ПАТ КБ «Приватбанк», ДТЕК «Київські електромережі», Бородянський районний підрозділ ПАТ «Київобленерго», КП «Ірпіньводоканал», Державне агенство рибного господарства України, Держпродспоживслужба в Київській області, Гільдія виробників крафтового сиру, ГО «Асоціація козівників України», ТОВ «НБК Україна», ФГ «Українець-Агро», Клініка ветеринарної медицини «Зоолюкс», ветклініка «Зооветцентр», Притулок «Київська міська лікарня» та ін.
Вітаючи гостей заходу, директор Володимир Альохін наголосив: «Роботодавці повинні бути впевнені, що заклад освіти готує висококваліфікованих фахівців, які будуть широко обізнані з сучасними виробничими технологіями. Тому основним завданням нашого коледжу є надання якісних знань студентам та ефективна співпраця з роботодавцями. Ми маємо підготувати ініціативних, конкурентоздатних та професійно-компетентних випускників, адже сучасний ринок праці диктує свої умови: якість підготовки кваліфікованого фахівця повинна відповідати не тільки вимогам освітніх стандартів, але й потребам суспільства і роботодавця, а також адаптуватися до вимог часу, інноваційних технологій, стратегічних напрямків розвитку регіону».
Перед коледжем стоїть завдання дати своїм випускникам крім знань та вмінь, що стосуються конкретної професії, знання про загальну структуру професійно-практичної діяльності.
Це можливо зробити різними шляхами:
– навчальні практики, які проводяться в коледжі, ми максимально наближаємо до виробництва (наявні в коледжі колекційно-дослідне поле, навчально-виробничі лабораторії «Рослинницво», «Тваринництво», «Зооцентр», навчальні лабораторії тощо);
– виробничо-технологічні і виробничо-переддипломні практики студенти проходять на сучасних підприємствах, відповідно до укладених угод;
– впровадження дуальної форми освіти.
Дуальна форма навчання, передбачає поєднання навчання у ВНЗ з навчанням на робочих місцях. Такий студент-робітник повноцінно виконує свої обов’язки, отримує стипендію, зарплатню, робота не шкодить навчанню, а стає його частиною.
Підприємства можуть не просто впливати, а навіть формувати розклад занять, забирати зайві предмети. Студентам не доводиться шукати компроміс між навчанням і підробітком, а компанії – “перенавчати” працівників, адже це чудова можливість підготувати для себе кадри точно «під замовлення», забезпечивши їх максимальну відповідність всім своїм вимогам.
Застосування дуальної форми навчання вигідне і для закладів освіти, адже мова йде про підготовку дійсно затребуваних фахівців, про можливість розвитку та оновлення матеріально-технічної бази, і для молодих людей – це оптимальний шанс рано придбати самостійність і легше адаптуватися до дорослого життя.
Основне завдання упровадження елементів дуальної форми навчання – усунути основні недоліки традиційних форм і методів навчання майбутніх кваліфікованих фахівців, подолати розрив між теорією і практикою, освітою й виробництвом.
Дуальна програма відповідає інтересам всіх зацікавлених сторін – освітніх установ, підприємств, працівників, держави.
Саме питання оновлення освітніх програм, проходження практик, підвищення якості освіти та зменшення розриву між практичною та теоретичною підготовкою майбутнього фахівця стали головними на семінарі.
В ході обговорення питань були визначені пріоритетні напрямки спільної тісної співпраці закладу освіти та роботодавців, зокрема, щодо формування змісту освітніх програм, навчальних планів спеціальностей та залучення фахівців-практиків до освітнього процесу і організації навчальних і виробничих практик студентів та стажування викладачів на базі підприємств, підвищення спроможності працевлаштування випускників Коледжу, участь підприємств у покращення матеріально-технічної бази та ін.
Роботодавці розділяють думку, що для підготовки якісного фахівця необхідне тісне співробітництво між ними і закладами освіти.
Підприємці мали нагоду ознайомитися з матеріально-технічною базою коледжу, відділень, побачити на власні очі умови навчання. Всі відмітили прогрес і позитивні зміни, що відбулися в коледжі і запевнили у наданні необхідної підтримки і допомоги.
Сподіваємося, що робота, спрямована на студента, принесе в майбутньому користь державі!
Олена Кищук
Фото Вікторія Мотілова