17 листопада в усьому світі відзначали Міжнародний день студента, а в третю неділю листопада святкували День працівників аграрної сфери. Ці два свята безпосередньо стосуються сосницьких студентів і проходили на фоні великого ювілею – 95-річчя Сосницького сільськогосподарського технікуму бухгалтерського обліку.
Сивий красень самотньо виситься
На каштановому проспекті,
Та щодня його двері відкриті,
і вікна світяться,
І щодня тут двобій
За підвищення профінтелекту.
Це наш Технікум, строгий пам’ятник
Помилкам і досягненням влади Рад,
Поколінь незрадливий компас і маятник,
Осередок сучасних знань і порад.
Височить сивочолий самотньо,
Жде, допоки усім сповістять:
Його вік добігає до сотні!
Вже йому – 95!!!
Побажаймо ж нашому технікуму,
Щоб лишався (помолимось разом!)
Монументом століття минулого
І майбутнім дороговказом.
Такий поважний вік у нашого технікуму! Він, як людина, переживав часи зльотів і падінь, розчарувань і захоплень, він то підіймався на вершину слави, то втрачав завойовані рубежі, то розквітав, то знову занепадав. Він пам’ятає трагізм колективізації і підступність перебудови, він помирав і оживав у роки Другої світової війни, над ним неодноразово висів дамоклів меч «непотрібності», його збиралися перемістити то в Бобровицю, то в Козелець, – а в його стінах самовіддано виховували все нові і нові покоління, не виставляючи оті підводні камені напоказ. Технікум – це живий організм, який розвивається: це тисячі випускників, це сотні викладачів та працівників, це добрий десяток його очільників; за кожним фактом його життя, за кожною подією стоїть Людина – ось що значить технікум.
Заснований технікум у 1924 році, у приміщенні жіночої гімназії. Спочатку діяв як Профшкола молодших агрономів-рільників. Навчальне господарство агрономів знаходилося на базі колишнього маєтку поміщиці Фіалковської, зараз це територія, де розміщені студентський гуртожиток, кілька будинків сосничан та й сам поміщицький будинок, старий, з високими стелями, зроблений з дзвінкого дуба; тут і нині живуть викладачі та їх нащадки. Поруч 4 га землі, колись тут був чудовий яблуневий сад, а в міжряддях вирощували традиційні та екзотичні культури. У часи перебудови сад спіткала нелегка доля: під приводом боротьби з пияцтвом його, як і майже всі сади та виноградники України, просто знищили.
Навчальне господарство мало близько 50 десятин ріллі, 30 десятин сіножатей, 5 десятин саду, всі роботи виконували вручну та кіньми. Першим керівником профшколи був КОЛОМІЙЧЕНКО Андрій Григорович. Першим завучем став ПРИМАКОВ Борис Маркович – агроном з когорти перших студентів Радянського Союзу. Всього профшкола підготувала 122 агрономи.
У 1930 році профшколу реорганізували в технікум захисту рослин, директором якого призначили МАКСИМЕНКА М.В., завучем – той же ПРИМАКОВ Б. М. Тоді ж технікум отримав нове навчальне приміщення (нині І корпус), де до революції 1917 р. розташовувалися земська управа, а потім райвиконком. За період 1931- 1941 рр. технікум підготував 572 агрономи-рільники та агрономи із захисту рослин.
Відновив технікум роботу аж у 1944р. після звільнення Чернігівщини від німецьких окупантів. У 1945 році технікум змінює профіль на бухгалтерський.
У 1949 р. директором технікуму призначили КРОТ Олександру Федорівну, 1909 року народження, зоотехніка за освітою, до цього вона працювала в одному з радгоспів Середньої Азії. Її стараннями в 1953 р. відкривається заочне відділення.
З 1960 р. директором працював викладач технікуму БОРИСЕНКО Володимир Максимович, випускник Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, 1934 року народження. За цей період з’являється нова спеціальність «технік-плановик», будують гуртожиток на 60 осіб та їдальню.
1979-1983 рр. посаду директора обіймає ХРОКАЛО Леонід Прокопович, колишній працівник апарату РК КПУ, який продовжує сувору дисципліну та відповідальність.
1983-1999 рр. посаду директора технікуму обіймає колишній викладач технікуму НАЗАРЕНКО Анатолій Федорович. Він поліпшує внутрішній та зовнішній інтер’єр будівлі та території технікуму, створює міні-парк, будує спортивні майданчики.
На фоні загального зубожіння й занепаду технікум все ж прагне до досконалості: у 1993 р. відкрито спеціальність «Організація комерційної діяльності», у 1994 р. створено перший комп’ютерний клас, заасфальтовано подвір’я, облагороджено зовнішній вигляд приміщень. У 1997 р. завершено реконструкцію ІІ корпусу (колишньої жіночої гімназії) та вперше за післявоєнні роки відбулося Велике освячення будівлі. З 1998 р. відкривають нову спеціальність «Економіка підприємства».
З 2000 по 2015 р. технікум очолює Борисенко Борис Васильович, 1962 року народження, колишній випускник технікуму. Це період розквіту закладу освіти. З цього часу життя студентів та викладачів кардинально змінюється – стає бурхливим, вируючим, цікавим і напруженим. 2000 рік – перша акредитація спеціальностей, визнання студентської ради, відкриття курсів робітничої професії «Оператор комп’ютерного набору», упровадження ступеневої освіти з Чернігівським державним інститутом економіки і управління та Харківським національним аграрним університетом; отримано в оренду ІІІ корпус, де розмістилося заочне відділення та другий спортзал; вперше разом з дипломом випускники технікуму отримують атестати про повну середню освіту; на базі технікуму проходить Рада директорів ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації; технікум вперше проводить для жителів району масштабне свято «Козацькі забави». 2001 рік – спортзал І корпусу реконструюється в читальний зал, ауд.№3 – в бібліотеку; отриманий в оренду ІV корпус, куди переведені заочне відділення, кабінети фізики та хімії; у рейтинговій таблиці аграрних ВНЗ технікуму піднімається з 89 на 46 місце.
2002 рік – відкривто спеціальність «Фінанси»; створено 3-й комп’ютерний клас; вперше студенту Сосницького технікуму присвоєно іменну стипендію Президента України; відбувається бурхливий розвиток спортивної роботи; у рейтингу серед 120-ти закладів освіти технікум займає 20 місце. 2005 рік –команда дівчат технікуму стає Золотим призером Всеукраїнських ігор з волейболу. 2007 рік – команда юнаків технікуму стає Золотим призером Всеукраїнських змагань з волейболу.
З 2015 року й нині технікум очолює Лисенко Юрій Васильович, 1962 р.н., колишній завуч. Це час великих суспільно-політичних змін, і не завжди кращих, час інновацій та перетурбацій. Сьогодні технікум має 4-и комп’ютерні класи, лекційні аудиторії з електронним оснащенням, швидкісне підключення до інтернету. Сьогодні наші випускники – це повністю сформовані спеціалісти, які досконало знають програму 1С:«Підприємство 8.2» та інші додатки для співпраці зі штучним інтелектом. Університети з задоволенням приймають наших студентів відразу на ІІІ курс навчання, а молодь, яку ми з вами виховали, продовжує примножувати кращі традиції і в вишах.
З 1924 року по 2019 рік Сосницький технікум підготував 17 тисяч 141 фахівців, зокрема агрономів – 687, бухгалтерів – 11791, економістів – 4392, організаторів комерційної діяльності – 70, фінансистів – 201.
Багато наших випускників працювали й працюють викладачами, займаються науковою роботою у вишах України та в державах близького зарубіжжя, мають звання кандидатів та докторів економічних наук, є навіть академіки, а саме:
- у Київському національному економічному університеті – Єфіменко В.І., Годун В.М.;
- у Національному університеті біоресурсів і природокористування – Литвиненко В.І.;
- у Чернігівському національному технологічному університеті – Москаленко В.А., Куценко В.В., Халахурда В.В., Кузьменко Є.В, Ярмак О.І., Христенко О.І., Холодницька А.В.;
- у Харківському національному аграрному університеті – Горох О.В., Пащенко Ю.В. ;
- у Санкт-Петербурзькому аграрному університеті – Семененко Л.М., Матвієнко Т.М., Кильовий Г.І., Макарець М.М., Литвиненко А.І., Пономаренко М.М., Авраменко О.Р. ;
- у Національному медичному університеті ім. О.О. Богомольця – Кукарцева С. В.;
- доктор наук Гончаренко О.Г. працює в Академії Державної пенітенціарної служби;
- відомий в Україні та за її межами доктор наук, академік, професор Москаленко А.М. очолює Інститут с.-г. мікробіології та агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України.
Що може бути чесніше і благородніше, як навчити інших тому, що сам найкращим чином знаєш?
Технікум теж здавна славиться високопрофесійними фахівцями, педагогами-практиками, серед яких сьогодні 83% – викладачі вищої категорії, 50% – викладачі-методисти. Серед них є й ті, кому подарували творчу наснагу та передали любов до викладацької праці наші корифеї: колишня завуч і витончений дипломат Кукарцева Людмила Феофілівна, розсудлива Шешина Ольга Вікторівна, щедра на добро Троцик Раїса Василівна, педагоги-новатори Редько Надія Сергіївна та Редько Михайло Михайлович, улюблениця студентів Демиденко Анна Павлівна, майстер на всі руки Дзюба Володимир Васильович, вихователь від Бога Нечипоренко Борис Миколайович, мудра Єрмоліна Олександра Павлівна, класичний взірець педагога Карета Олена Володимирівна, інтелектуали Сердюк Лідія Леонідівна та Крючок Наталія Олексіївна, творча Пилипець Тетяна Петрівна, лагідна Бондаренко Паша Онисимівна, добра господиня Шеремет Наталія Іванівна, муза сцени Тищенко Любов Григорівна, товариська Трофименко Олександра Петрівна, ініціативна Рудакова Ніна Іванівна.
Сьогодні технікум готує економічні кадри зі спеціальностей “Облік і оподаткування” та “Підприємництво, торгівля та біржова діяльність”. Для студентів створені електронні підручники та посібники, предметні сайти, організовуються екскурсії до показових підприємств, агрофірм, на Всеукраїнські аграрні виставки, до визначних історичних місць. У технікумі працюють спортивні секції та туристичний клуб; для любителів аматорського мистецтва – вокальний, хоровий, танцювальний та драматичний гуртки.
Діяльність педагогічного колективу зосереджена на формуванні відмінних фахівців і гідних громадян Незалежної України. Наша молодь – це майбутнє цілої країни, й виховувати достойну юнь – заняття важливе й почесне. Тож нехай нам допоможе Бог!