Президенту України
Порошенку П.О.
ЗВЕРНЕННЯ
прийняте на загальних зборах Асоціації працівників аграрних навчальних закладів України «Украгроосвіта» 13 лютого 2015 року.
Ми відповідальні великої місії, яка покладена державою на аграрні навчальні заклади. Ми підтримаємо курс Президента, Уряду на збереження територіальної цілісності України, відстоювання національних інтересів. Аграрний сектор завжди був і є провідною бюджетоутворювальною галуззю економіки нашої країни, а аграрні вищі навчальні заклади гідно виконували місію щодо забезпечення його кваліфікованими кадрами. Підготовка фахівців для аграрного сектору має свою специфіку, яка вимагає використання в навчальному процесі навчально-дослідних господарств, ферм, клінік та співпраці з провідними підприємствами галузі як базами практичної підготовки студентів.
Навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів сьогодні мають у своєму користуванні близько 57 тис. га земельних угідь, з яких 39 тис. га – рілля, та виробничу інфраструктуру, що слугує додатковим джерелом наповнення спеціального рахунка вищих навчальних закладів.
Усього в системі аграрної освіти функціонують 116 вищих навчальних закладів, із них 17 – ІІІ–IV рівнів акредитації та 99 – І–ІІ рівнів акредитації. Навчальний процес забезпечують понад 13 тис. науково-педагогічних та педагогічних працівників. Контингент студентів ВНЗ I–IV рівнів акредитації нараховує близько 145 тис. осіб.
Як і в усій системі освіти України аграрна освіта переживає складні часи:
– обмежене фінансування та важкі економічні умови;
– оптимізація мережі вищих навчальних закладів;
– імплементація Закону України «Про вищу освіту» та невизначеність щодо технікумів і коледжів у системі освіти;
– відсутність законів «Про професійну освіту», «Про післядипломну освіту», невідповідність чинного закону «Про освіту» сьогоденню.
Крім того, у системі аграрної освіти є і свої специфічні та додаткові проблеми:
– зміна підпорядкування;
– постійні спроби зменшити активи аграрних навчальних закладів за рахунок відокремлення від них земельних ресурсів;
– упереджене ставлення під час формування державного замовлення, а також щодо фінансування, яке особливо відчувалося у процесі секвестру в минулому році.
Сьогодні під час передачі аграрних вищих навчальних закладів до сфери управління Міністерства освіти і науки України науково-педагогічні, педагогічні колективи навчальних закладів стурбовані перспективою втрати зв’язків з аграрною галуззю, можливим об’єднанням з непрофільними навчальними закладами, погіршенням навчально-методичного та фінансового забезпечення.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» видатки для аграрних вищих навчальних закладів передбачені у складі Головного розпорядника – Міністерства освіти і науки України. Але розпорядження про офіційну передачу відсутнє, що позбавляє всю систему аграрної освіти права здійснювати господарську діяльність, оплату за комунальні послуги, що порушує санітарно-побутові умови навчання і проживання студентів. Як наслідок, починаючи з 1 січня 2015 року, працівники аграрних вищих навчальних закладів не отримують зарплату, студентам, серед яких є діти-сироти, що знаходяться на повному державному забезпеченні, не виплачують стипендії.
Для забезпечення цілісності, ефективного функціонування та розвитку галузевої освіти вбачаємо такі основні шляхи:
– недопущення оптимізації українських навчальних закладів за рахунок скорочення аграрних;
– створення відповідного підрозділу аграрної освіти в Міністерстві освіти і науки України;
– збереження навчально-науково-методичного супроводу;
– забезпечення участі представників аграрної освітянської спільноти в діючих і новостворених структурах Міністерства освіти і науки України, робочих групах, об’єднаннях тощо;
– збереження матеріально-технічного та земельного ресурсів аграрних навчальних закладів.
Впевнені, що подібні заходи сприятимуть якісній підготовці фахівців-аграріїв та ефективному використанню бюджетних коштів.
Від імені 150-ти тисячного колективу викладачів і студентів, підписи учасників зборів: