логотип

Проєкт RURALED | Науково-методичний центр ВФПО

23-24.10.2024

Ідеї щодо перспективи розвитку SMART сіл в рамках секції «Відродження України на засадах сталого розвитку: Європейський досвід, виклики та перспективи”

Проєкт RURALED та його перші результати, а саме дослідження, виконані в рамках РП 1, були представлені на Міжнародній науково-практичній конференції «Інноваційні підходи до відновлення транспортної інфраструктури в особливих умовах воєнного стану: Виклики та перспективи», що відбулася в Національному транспортному університеті в Києві 23-24 жовтня 2024 року.

Незважаючи на те, що конференція була присвячена переважно питанням міської інфраструктури та SMART-міст, наші ідеї, пов’язані з перспективами розвитку SMART-селищ, були представлені в рамках секції «Відновлення України на засадах сталого розвитку: Європейський досвід, виклики та перспективи», були зустрінуті з великим інтересом.

На конференції були представлені деякі висновки, пов’язані з поточною ситуацією в українських сільських територіях, їх потребами в світлі перспектив впровадження SMART-підходів:

В умовах децентралізації виявлено необхідність комплексного підходу до вирішення проблем сільських територій, в тому числі з використанням SMART-технологій; необхідність самостійно шукати шляхи виживання та економічного розвитку;

В умовах війни потрібні комфортні умови для підприємств, переміщених з окупованих територій та прифронтової зони. Інші потреби стосуються людей, переміщених з окупованих територій та прифронтової зони, які мають бути інтегровані в нову громаду, забезпечені роботою та комфортними умовами проживання. Цифрові рішення потрібні для забезпечення безпеки населення та нормального соціального життя після війни.

Виявлено також деякі регіональні особливості досліджуваних територій: Чернігівська область, яка знаходиться поблизу російського кордону, спрямована на безпеку, соціалізацію та розміщення переміщених осіб, допомогу, комунікацію (проекти, пов’язані з війною); Одеська область – на економічні, екологічні, культурні та соціальні проекти, розпочаті до війни та триваючі зараз, що символізують її стійкість; Тернопільська та Полтавська області – на соціальні та екологічні проекти.

Учасники конференції цікавилися можливостями та інструментами мобілізації та заохочення сільського населення до участі в проекті, що розглядається як виклик. Контакти з місцевими лідерами, Асоціацією органів самоорганізації населення та Асоціацією сільських громад дуже допомогли мотивувати сільське населення.

 

Проект «Безпечна громада» як елемент концепції «Розумне село» в Менській громаді Чернігівської області

 

У Мені відкрився Центр безпеки та соціальної згуртованості. За словами громади, це перший подібний центр у регіоні, і його мета – зробити громаду безпечнішою та згуртованішою.

У Менській громаді вже була місцева програма «Безпечна громада», в рамках якої була побудована система оповіщення та встановлені відеокамери, але бюджет на все це був невеликий. І ось, нарешті, завдяки співпраці донорів було створено Центр безпеки та соціальної згуртованості.

За словами Юрія Стальниченка, секретаря Менської міської ради, в рамках проекту було встановлено системи відеоспостереження, придбано відеореєстратор з можливістю підключення 1000 камер та 17 систем оповіщення, які були розміщені у всіх старостинських округах та інших ключових місцях громади. Це дозволить  швидко реагувати на будь-які загрози, передавати важливі повідомлення та підвищити рівень безпеки для кожного мешканця. Безпека завжди важлива, особливо зараз, під час війни.

Але безпека – це не тільки про технології. Це також взаємна підтримка та співпраця. Саме тому центр працюватиме над згуртованістю громади, організовуючи різноманітні заходи, тренінги та навчання, які об’єднуватимуть людей та зміцнюватимуть зв’язки.

Як результат, у Менах з’явилося місце, де кожен мешканець може отримати знання та навички, необхідні для того, щоб убезпечити себе та свою сім’ю в надзвичайних ситуаціях, і стати частиною великої дружньої громади.

 

12-13.09.2024

Засідання керівного комітету проекту RURALED відбулось 12-13 вересня п.р. Члени консорціуму зібрались, щоб обговорити те, що уже було зроблено в рамках проекту, а також намітити плани на майбутнє. 

Перш за все, ще раз обговорили цілі і завдання наступного етапу роботи: розвивати наскрізні навички для дорослих жителів сільської місцевості, щоб усунути прогалини та проблеми впровадження інклюзивної Стратегії Р та задовільнити в цьому потреби сільських мешканців. Було вирішено, що перш за все, треба сфокусувати увагу на інноваційних методах навчання та тренінгів з тим, щоб подолати цифровий розрив між сільською та міською територією.

Щоб досягти поставленої мети, перш за все треба працювати з цільовою групою, в яку входять жителі та керівництво сільських територій,провайдери освіти для дорослих у сільській місцевості та для сільської місцевості, загальна аудиторія, зацікавлені сторони AKIS.

Велику увагу будло приділено компетенцямї для Стратегії Розумне Село, а саме: розробки методології та інструментів для аналізу та допомогти визначення інноваційних практик на основі громади та відображення ключових компетенцій ЄС для Стратегії Розумне Село.

Було зазначено, що за допомогою зовнішніх експертів проведено аналіз  найкращих практик та набору компетенцій. Також члени консорціуму проекту визначились з потребами в навчанні жителів сільської місцевості.

Кожна країна представила результати своїх досліджень.Треба сказати, що незважаючи на специфіку кожної країни щодо розбудови Розумного Села, різні потреби та можливлсті, є спільне розуміння, що розумні рішення завжди будуються на потребах сільських жителів та їх безпосередній участі.

14.06.2024

Відбулось онлайн засідання фокус групи в рамках реалізації проєкту #RURALED

Учасникам зібрання було представлено цілі проєкту, результати опитування громад щодо їхніх потреб для розвитку громади та потреб в навчанні. Було представлено дві основні компетентності, які цікаві громадам і які будуть основним фокусом роботи проекту в цьому напряму, це «Валорізація місцевих природних, історичних, економічних та демографічних ресурсів» та «SMART – технології для диверсифікації економічної діяльності в сільській місцевості».

В засіданні фокус групи взяли участь Людмила Степура та Ольга Гетя (НМЦ ВФПО), міжнародний експерт зі сталого просторового розвитку громад та регіонів, цифрових технологій, керівник компанії ЕСОММ Со Андрій Стефанович, фахівець з розвитку сільських територій, представник Українсько-Німецького проекту АПД Світлана Павленко, методист Тетяна Дудус та Віталій Вільбіцький, президент Асоціації сільськогосподарського самоврядування України.

Члени фокус-групи висловили свою думку щодо представлених напрацювань та визначених потреб щодо навчання керівників та жителів сільських громад з метою запровадження підходу «Розумне село».

Були намічені кроки реалізації роботи з розробки модулів та набуття необхідних компетентностей членами громад.

28.03.2024

«РОЗУМНОМУ СЕЛУ» БУТИ!

В рамках реалізації проекту RURALED відбулась онлайн зустріч з представниками громад Одеської області

Людмила Степура із НИЦ ВФПО представила проект – розповіла про стратегію «Розумне село», її ключові елементи. Було представлено етапи реалізації проекту та виділено цільові групи.

Оскільки проект буде реалізуватись за участі сільських громад, їм було запропоновано напрями співпраці та можлиість визначення пілотних регіонів та громад, які вже мають певні напрацювання щодо запровадження стратегії «Розумне село».

Навчання є одним із ключових елементів проекту, тому представникам громад було запропоновано вибрати найбільш важливі для них компетенції, на які потім буде направлено навчання. Серед запропонованих компетенцій – цифрова грамотність, розвиток підприємництва, зелені технології, покращення умов життя, розвиток сільського туризму та розвиток територій/громад.

Представники громад виявили велику зацікавленість в участі в проекті. Сподіваємось, що разом ми зробимо наше життя кращим!

27.03.2024

В цьому році НМЦ ВФПО разом з Європейськими партнерами з Німеччини, Болгарії, Ірландії та Італії почали реалізацію нового проекту – RURALED.

Проект спрямований на реалізацію різних заходів з розробки Стратегії «Розумне село», а саме на  розвиток навичок та знань жителів сільської місцевості з метою вирішення проблем та потреб щодо впровадження інклюзивної Стратегії «Розумне село» та застосування інноваційних та партиципативних методів навчання для подолання цифрового розриву між сільською та міською місцевістю.

Для правильної розбудови менеджменту проекту відбулась онлайн зустріч членів консорціуму, на якій обговорили цілі проекту, відповідальність кожного партнера та перші кроки роботи.

Тож, робота проекту розпочалась, сподіваємося на високі результати та плідну співпрацю з партнерами.

15.02.2024

РОЗУМНЕ СЕЛО – МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ

В цьому році НМЦ ВФПО разом з Європейськими партнерами з Німеччини, Болгарії, Ірландії та Італії почали реалізацію нового проекту ЕРАЗМУС у сфері освіти дорослих (КА220-ADU) RURALED

Проект спрямований на реалізацію різних заходів з розробки Стратегії “Розумне село», а саме на розвиток навичок та знань жителів сільської місцевості з метою вирішення проблем та потреб щодо впровадження інклюзивної Стратегії “Розумне село” та застосування інноваційних та партиципативних методів навчання для подолання цифрового розриву між сільською та міською місцевістю.

Для правильної розбудови менеджменту проекту уже відбулось декілька зустрічей членів консорціуму, на яких було обговорено цілі проекту, відповідальність кожного партнера та перші кроки роботи.

Цей проект націлений на співпрацю з громадами, отже, робота з громадами є нашим пріоритетним напрямом. Тож, в рамках реалізації проекту RURALED уже відбулось декілька зустрічей з представниками громад Одеської, Полтавської, Чернігівської та Хмельницької областей.

Людмила Степура із НИЦ ВФПО представила проект – розповіла про стратегію «Розумне село», її ключові елементи. Було представлено етапи реалізації проекту та виділено цільові групи.

Оскільки проект буде реалізуватись за участі сільських громад, їм було запропоновано напрями співпраці та можливість визначення пілотних регіонів та громад, які вже мають певні напрацювання щодо запровадження стратегії «Розумне село».

Навчання є одним із ключових елементів проекту, тому представникам громад було запропоновано вибрати найбільш важливі для них компетенції, на які потім буде направлено навчання. Серед запропонованих компетенцій – цифрова грамотність, розвиток підприємництва, зелені технології, покращення умов життя, розвиток сільського туризму та розвиток територій/громад.

Представники громад виявили велику зацікавленість в участі в проекті. Сподіваємось, що разом ми зробимо наше життя кращим!

Тож, робота проекту розпочалась, сподіваємося на високі результати та плідну співпрацю з партнерами.

Розвиток прикордонних громад України та Молдови – запорука процівтання та співпраці

Компанія “ЕСОММ Со”, члени якої є учасниками фокус групи проекту RURALED і які працюють в напряму розвитку сільських територій, започаткували технічне співробітництво прикордонних громад України та Молдови. Вони тісно співпрацюють з Агроеклогічним рекреаційним кластером «Фрумушика Нова», що розташований в Болградському районі, Одеської області (Україна). Цей кластер розпочав свою роботу в 2018 році і активно співпрацює з “Бесарабським Технологічним Хабом” (БТХ) задля більш активного розвитку Бородинської та Петропавлівської громад Одеської області.

Досвід діяльності агроекологічного рекреаційного кластeра Фрумушика Нова щодо SMART підходу у розвитку громади вивчається та використовується проектом RURALED. Зокрема створення SMART поселень, яскравим прикладом якого є село Семисотка, яке завдяки зусилля кластеру було з вмираючого села перетворено у смарт село-музей зі використанням нових цифрових рішень для ефективного використання природних ресурсів, створення комфортних умов для бізнесу та відпочинку. Крім того, громада використовує ГІС технології для просторового планування, визначення продуктивного потенціалу місцевості,  пошуку історичних даних та валоризації історичної і культурної спадщини регіону. Фрумушика Нова активно співпрацює з сусідніми громадами поширюючи свій досвід щодо розвитку територій, завдяки проекту RURALED цей досвід може бути поширений на інші області країни.

23 травня 2024 року на базі Агроеклогічного рекреаційного кластеру «Фрумушика Нова» відбулась конференція «Бессарабський технологічний хаб – драйвер цифрової трансформації адміністративних прикордонних територій півдня Республіки Молдова та Одеської області. На платформі програмного забезпечення ESRI були показані нові напрацювання компанії “ЕСОММ Со”.

На зібранні були представлені інноваційні проекти, які створюють передумови просторового, сталого розвитку громад півдня України. Для цього форуму провідними фахівцями команди були розроблені додаткові сервіси до гео-порталу. На конференції були присутні офіційні особи України та Молдови, представники міністерств та громадських організацій, керівники Одеської обасті та зацікавлені у співпраці представники територіальних громад.