З 13 по 26 грудня 2022 року для посилення національно-патріотичного виховання молоді в закладах освіти було проведено низку інформаційно-просвітницьких заходів військово-патріотичного спрямування за участю викладачів дисципліни «Захист України», кураторів груп, заступників директорів з виховної роботи, практичних психологів, вихователів гуртожитків.
Спікерами заходів були представники Міністерства освіти і науки України, військові психологи, парамедики, викладачі, представники волонтерських та громадських організацій.
13 грудня цикл заходів відкривав практичний семінар «Військово-патріотичне виховання молоді: пріоритети і засоби у контексті історичних викликів сучасності».
Відкриваючи семінар, завідувачка кабінету соціально-гуманітарної освіти Науково-методичного центру ВФПО Ірина Лепеха зазначила: семінар присвячений військово-патріотичному вихованню молоді, що передбачає виховання високого ідеалу служіння народові, готовності до трудового та героїчного подвигу в імʼя процвітання Української держави.
З питання підготовки здобувачів освіти до національного спротиву виступив Сергій Клим, начальник відділу організаційного забезпечення та військової освіти головного управління вищої освіти і освіти дорослих директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН.
У наступному виступі Оксани Шемчук, викладачки кафедри суспільних наук Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського, кандидата психологічних наук, підполковника, було порушено питання психофізіологічних змін організму людини в умовах війни; психологічний ресурс та адаптаційні механізми.
Щодо організації та ведення військового обліку призовників та військовозобовʼязаних в Україні виступив Роман Алієв, начальник науково-дослідницької лабораторії правового забезпечення військ (сил) кафедри правового забезпечення гуманітарного інституту Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського, підполковник юстиції, кандидат юридичних наук, доцент.
Алла Новікова, заслужений волонтер та співробітник Товариства Червоного Хреста України, тренер з навчання населення навичок першої допомоги, розповіла про форми та методи надання першої допомоги в умовах війни та провела майстер-клас.
15 грудня в рамках циклу заходів з військово-патріотичного виховання молоді відбувся психологічний практикум на тему «Формування психологічної стійкості молоді в умовах війни в Україні», у якому взяв участь Віталій Дворецький, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології та соціальних технологій ПВНЗ «Європейський університет». Він акцентував увагу на теоретико-методологічних основах психологічної, емоційної стійкості як чинників адаптації до травматичних подій, прийомів і технік самодопомоги, що сприяють нормалізації психічного стану. Окрему увагу було приділено практичному засвоєнню технік для заспокоєння у разі виникнення тривоги та інтенсивних емоцій.
Наступним заходом було проведення 19 грудня вебінару на тему «Методи самодопомоги у період війни», спікером якого стала Ольга Перепада, кандидат психологічних наук, медичний психолог, голова ГО «Тренінговий центр соціально-психологічної реабілітації «Гармонія». У виступі було розкрито зміст понять «Кризовий стан» та «Стрес», розглянуто чотири етапи проходження стресу, можливі варіанти його наслідків, загальні реакції на стрес. Спікерка надала практичні поради з антистресової релаксації та як швидко заснути у стані стресу.
У завершальних вебінарах було розглянуто питання особливостей патріотичного виховання студентської молоді закладів вищої освіти в контексті громадської діяльності (Оксана Ляска, кандидат психологічних наук, доцент кафедри права, професійної і соціально-гуманітарної освіти Подільського державного університету) та інформаційної гігієни під час військового стану (Ярослав Зубченко, аналітик сайту «Детектор медіа», який протягом п’яти років працює з російською дезінформацією).
Усі проведені заходи були спрямовані на формування особистості студента як справжнього громадянина-патріота, вироблення у нього глибокого розуміння громадянського обовʼязку, готовності у будь-який час стати на захист Батьківщини, оволодіння військовими і військово-технічними знаннями, спонукання до фізичного самовдосконалення, а також вивчення бойових традицій та героїчних сторінок історії українського народу, його Збройних сил.