Натепер добіг кінця третій рік пілотного проєкту із запровадження дуальної форми здобуття освіти (ДФЗО) для закладів фахової передвищої та вищої освіти. Виконавцями проєкту є Науково-методичний центр ВФПО, на який покладено функцію забезпечення науково-методичного супроводу дуального навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти в партнерстві з Фондом ім. Ф. Еберта. Проєкт реалізується під керівництвом Міністерства освіти і науки України.
Наразі підготовлено аналітичний звіт результатів третього року експерименту з упровадження дуальної форми здобуття освіти в закладах фахової передвищої та вищої освіти України.
У звіті описано підходи до організації співпраці з роботодавцями та їх досвід підготовки здобувачів освіти за дуальною формою, а також досліджено досвід здобувачів освіти, які перейшли на навчання за дуальною формою. Крім того, вивчено думку сторін щодо впливу війни на розвиток співпраці стейкхолдерів та поширення ДФЗО в Україні.
Наказом МОН від 15.09.2021 №991 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 15.10.2019 №1296» змінено склад учасників експерименту: значно розширено перелік закладів освіти, спеціальностей та підприємств-партнерів. Однак на процес запровадження дуальної форми у вищій та фаховій передвищій освіті вплинули два роки карантинних обмежень через COVID-19, а потім – повномасштабне вторгнення російської федерації, що поділило життя українців та українок на до 24.02.2022 р. та після. Проте Україні вдалося не тільки забезпечити неперервність освітнього процесу протягом війни, але й продовжити процес реформування системи освіти, зокрема, роботу із упровадження дуальної форми здобуття освіти. На жаль, постраждала інфраструктура частини підприємств-партнерів та закладів освіти, дехто з них мусили передислокуватися, що призвело до розриву налагоджених зав’язків. Війна вплинула також на професорсько-викладацький склад закладів освіти та здобувачів освіти – серед викладачів і студентів є мобілізовані, загиблі та зниклі безвісти. Попри воєнні дії, 21 заклад освіти з 34, що має здобувачів-дуальників, вказує, що може забезпечити освітній процес за ДФЗО. Ще 12 закладів освіти зазначили, що можуть забезпечувати освітній процес частково.
Один із ключових чинників можливості здійснювати навчання за дуальною формою у закладі освіти полягає в продовженні співпраці з підприємствами-партнерами. 73% університетів та 92% коледжів продовжують співпрацювати з підприємствами-партнерами або з усіма, або з деякими. Попри всі ускладнення розширився спектр спеціальностей, за якими запроваджено навчання за ДФЗО.
Призначено для учасників пілотного проєкту, роботодавців та їх об’єднань, торгово-промислових палат, закладів фахової передвищої та вищої освіти, експертів у сфері освіти, здобувачів освіти, Міністерства освіти і науки України, органів державної влади й органів місцевого самоврядування, що опікуються питаннями освіти, та інших суб’єктів, зацікавлених у поширенні дуальної форми здобуття освіти в Україні.
Виконавці дослідження: Науково-методичний центр ВФПО, Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Українська Асоціація Маркетингу.
Зі Звітом можна ознайомитися за посиланнями: