логотип

ОПРИЛЮДНЕНО ЗВІТ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ ЗА ДУАЛЬНОЮ ФОРМОЮ ЗДОБУТТЯ ОСВІТИ

Натепер добіг кінця третій рік пілотного проєкту із запровадження дуальної форми здобуття освіти (ДФЗО) для закладів фахової передвищої та вищої освіти.  Виконавцями проєкту є Науково-методичний центр ВФПО, на який покладено функцію забезпечення науково-методичного супроводу дуального навчання у закладах фахової передвищої  та вищої освіти в партнерстві з Фондом ім. Ф. Еберта. Проєкт реалізується під керівництвом Міністерства освіти і науки України.

Наразі підготовлено аналітичний звіт результатів третього року експерименту з упровадження дуальної форми здобуття освіти в закладах фахової передвищої та вищої освіти України.

У звіті описано підходи до організації співпраці з роботодавцями та їх досвід підготовки здобувачів освіти за дуальною формою, а також досліджено досвід здобувачів освіти, які перейшли на навчання за дуальною формою. Крім того, вивчено думку сторін щодо впливу війни на розвиток співпраці стейкхолдерів та поширення ДФЗО в Україні.

Наказом МОН від 15.09.2021 №991 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 15.10.2019 №1296» змінено склад учасників експерименту: значно розширено перелік закладів освіти, спеціальностей та підприємств-партнерів. Однак на процес запровадження дуальної форми у вищій та фаховій передвищій освіті вплинули два роки карантинних обмежень через COVID-19, а потім – повномасштабне вторгнення російської федерації, що поділило життя українців та українок на до 24.02.2022 р. та після. Проте Україні вдалося не тільки забезпечити неперервність освітнього процесу протягом війни, але й продовжити процес реформування системи освіти, зокрема, роботу із упровадження дуальної форми здобуття освіти. На жаль, постраждала інфраструктура частини підприємств-партнерів та закладів освіти, дехто з них мусили передислокуватися, що призвело до розриву налагоджених зав’язків. Війна вплинула також на професорсько-викладацький склад закладів освіти та здобувачів освіти – серед викладачів і студентів є мобілізовані, загиблі та зниклі безвісти. Попри воєнні дії, 21 заклад освіти з 34, що має здобувачів-дуальників, вказує, що може забезпечити освітній процес за ДФЗО. Ще 12 закладів освіти зазначили, що можуть забезпечувати освітній процес частково.

Один із ключових чинників можливості здійснювати навчання за дуальною формою у закладі освіти полягає в продовженні співпраці з підприємствами-партнерами. 73% університетів та 92% коледжів продовжують співпрацювати з підприємствами-партнерами або з усіма, або з деякими. Попри всі ускладнення розширився спектр спеціальностей, за якими запроваджено навчання за ДФЗО.

Призначено для учасників пілотного проєкту, роботодавців та їх об’єднань, торгово-промислових палат, закладів фахової передвищої та вищої освіти, експертів у сфері освіти, здобувачів освіти, Міністерства освіти і науки України, органів державної влади й органів місцевого самоврядування, що опікуються питаннями освіти, та інших суб’єктів, зацікавлених у поширенні дуальної форми здобуття освіти в Україні.

Виконавці дослідження: Науково-методичний центр ВФПО, Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Українська Асоціація Маркетингу.

Зі Звітом можна ознайомитися за посиланнями:

https://cutt.ly/F9M9oI0

https://cutt.ly/g9MfH5u