логотип

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ДУАЛЬНУ ФОРМУ ЗДОБУТТЯ ОСВІТИ ПРИЙНЯТО: РУХАЄМОСЯ ДАЛІ

30 червня п.р. у Науково-методичному центрі ВФПО відбувся вебінар «Положення про дуальну форму здобуття освіти прийнято: що далі?»

Положення розроблено на виконання Плану заходів з реалізації Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти.

Концепція презентує основні принципи дуальної форми здобуття освіти, але підходи, що уможливлюють їх реалізацію на рівні професійної (професійно-технічної) та на рівнях фахової передвищої і вищої освіти, різняться. Міністерство освіти і науки України видало Наказ від 13.02.2019 № 175 «Про створення робочої групи з реалізації І та ІІ етапів Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти у вищій та фаховій передвищій освіті».

До складу робочої групи з розробки Положення увійшли представники закладів освіти, роботодавців та їх об’єднань, зокрема Федерації роботодавців України, Федерації металургів, Науково-методичного центру ВФПО, представництва Фонду ім. Ф.Еберта в Україні, проєкту USADI, Української асоціації маркетингу тощо.

Положення визначає особливості дуальної форми здобуття фахової передвищої і вищої освіти, що передбачає поєднання навчання в закладах освіти та в інших суб’єктах освітньої діяльності з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації.

Метою Положення є реалізація студентоцентрованого підходу через орієнтацію на задоволення очікувань здобувачів освіти щодо успішної роботи за фахом, формування в них сучасних знань практичного характеру, умінь і навичок професійної діяльності та командної роботи на реальних робочих місцях і у виробничому середовищі, підвищення готовності, полегшення та пришвидшення переходу випускників зі сфери освіти до трудової сфери, а також підвищення загалом їхньої конкурентоспроможності на ринку праці. Особливої актуальності застосування дуальної форми здобуття освіти набуває в аспекті вирішення завдань швидкого повоєнного відновлення економіки України, задоволення попиту на висококваліфіковані кадри із затребуваними навичками, а також перспектив інтеграції України в ЄС.

У положенні висвітлено питання функцій основних учасників дуальної форми здобуття освіти, особливостей планування освітнього процесу та його організації.

 

Прийняте положення відкриває можливості для започаткування та розвитку дуальної форми здобуття освіти у закладах вищої та фахової передвищої освіти. Заклади освіти, які прийняли рішення щодо започаткування ДФЗО, мають діяти відповідно до Положення. Окреслив механізм упровадження дуальної освіти у коледжах і університетах та детально проаналізував Положення спікер вебінару Ярослав ШТАНЬКО, експерт з питань організації освітнього процесу у вищій школі, заступник першого проректора Університету Короля Данила.

У заході взяли участь Віталій ЛУТАК, начальник відділу змісту освіти та модернізації освітнього процесу головного управління вищої освіти і освіти дорослих директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН, Тетяна ІЩЕНКО, директор Науково-методичного центру ВФПО, Людмила ВАСИЛЕГА, директор Центру компетенцій та розвитку людського капіталу Федерації роботодавців України, представники закладів освіти.

Вебінар проведено як продовження циклу заходів, спрямованих на становлення та розвиток дуальної освіти в Україні, зокрема, пілотного проєкту з упровадження дуальної форми здобуття освіти у закладах фахової передвищої, вищої освіти. Метою пілотного проєкту є напрацьовані моделі та форми організації дуальної форми здобуття освіти в закладах освіти України.

З матеріалами вебінару можна ознайомитися на сайті Науково-методичного центру ВФПО за посиланням:  https://nmc-vfpo.com/vebinar-polozhennya-pro-dualnu-formu-zdobuttya-osvity-pryjnyato-shho-dali/

Наказ МОН від 13.04.2023 р. № 426 «Про затвердження Положення про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 червня 2023 р. за № 929/39985  https://document.vobu.ua/doc/19948)