логотип

ЕКВАТОР ПІЛОТНОГО ПРОЄКТУ З ВПРОВАДЖЕННЯ ДУАЛЬНОЇ ФОРМИ ЗДОБУТТЯ ОСВІТИ ПРОЙДЕНО!

Дуальна освіта є унікальним продуктом «made in Germany», цінність якого полягає в об’єднанні зусиль закладів освіти та роботодавців задля підготовки фахівців, затребуваних на ринку праці за обраним фахом.

У контексті України виникає чимало суперечностей, мовляв, і так багато здобувачів поєднують роботу з навчанням. Проте це не принципи дуальної освіти. Дуальна форма здобуття освіти передбачає навчання в 2-х місцях: у закладі освіти та на робочому місці на підприємстві. Це не заочна освіта, коли здобувачі навчаються у визначений термін. Дуальну освіту не потрібно плутати із практикою на виробництві.

Сьогодні дуальна форма навчання набирає обертів і починає впроваджуватися в український освітній процес. Вона покликана налагодити ефективну співпрацю закладів освіти з ринком праці та створити реальні можливості для впливу фахівців ринку на зміст навчальних програм.

Науково-методичний центр ВФПО у партнерстві із Фондом Фрідріха Еберта та Міністерством освіти і науки України провели 18 листопада п.р. Міжнародну науково-практичну конференцію «Дуальна форма здобуття освіти: успіхи та проблеми другого року запровадження пілотного проєкту у закладах фахової передвищої та вищої освіти України».

Відкривали конференцію Генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки – Олег Шаров, директор Науково-методичного центру ВФПО Тетяна Іщенко та проєктний координатор Фонду ім. Фрідріха Еберта – Олена Давліканова. Захід було поділено на чотири панельні дискусії. На конференції було представлено:

– результати пілотного проєкту з впровадження дуальної форми здобуття освіти, зокрема, досвід організації освітнього процесу учасниками пілотного проєкту, оскільки здебільшого ініціаторами налагодження співпраці є заклад освіти (Максим Романов, Національний аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», Віта Бугайчук, Поліський національний університет, Віктор Терновик, Мирогощанський аграрний фаховий коледж, Лариса Шаульська,  Київський національний  університет  імені Тараса Шевченка, Олександр Ломейко, Таврійський державний агротехнологічний  університет ім. Дмитра Моторного);

– позицію роботодавців щодо впровадження дульної форми здобуття освіти. Зацікавленість, яка полягає в бажанні отримати молодого висококваліфікованого працівника, максимально мотивованого до роботи одразу після закінчення навчання. Така форма навчання розв’язує обидві задачі, тому що людина і навчається, і проходить практику, і має можливість подальшого працевлаштування на цьому самому підприємстві, якщо вона в цьому зацікавлена (Олена Колеснікова, Федерація металургів України,  Голда Виноградська, Національне галузеве партнерстве в легкій промисловості України, Андрій Семенчук, «ДТЕК Мережі»,  Тетяна Надрега,  ЦПІНП АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», Володимир Дурава, «ЕНКОН Україна»,

Сергій Анашкін, ТОВ «Астра», ГС «Холодильна асоціація України», Юрій Терещенко, Федерація залізничників України, Олена Азєєва, ПрАТ «МХП»);

–  позицію здобувачів освіти щодо впровадження дульної форми навчання. Відбулася дуже цікава панельна дискусія, під час якої здобувачі освіти мали нагоду висловити свою думку щодо плюсів та мінусів такого навчання, розповідали про процедуру відбору на ДФЗО. Зауважили, що це дуже важливо – здобувати таку потужну практику, починаючи зі студентських років. Найбільший привілей дуальної освіти – це, власне, практичний досвід. Найкращий спосіб чогось навчитися – поєднувати навчання з іншими типами діяльності, оскільки теоретичні знання, не підкріплені практикою, швидко забуваються (Володимир Нагорняк, Івано-Франківський інститут нафти та газу, Тетяна Нога, Рогатинський аграрний фаховий коледж, Станіслав Матюхін, Таврійський ДАТУ ім Д. Моторного).

Роботу конференції було побудовано в такий спосіб, що кожна із представлених сторін мали змогу продемонструвати та висловити свою думку (Людмила Василега, Державний центр зайнятості, Володимир Бахрушин,   Національна команда експертів з реформування вищої освіти

Марина Білоус, Житомирська міська рада, Юлія Логвиненко, Батьківські птахофабрики), Анна Пугачова, Федерація профспілок України,  Марія Теловата,  Наталя Кулалаєва,  Інститут  професійно-технічної освіти НАПН України, Сніжана Леу-Севериненко, проєкт USAID «Економічна підтримка Східної України»).

Під час експертного оцінювання результатів другого року пілоту було визначено, що перепон для запровадження ДФЗО в Україні немає. Потрібно мати бажання, мотивацію та бачити перспективи.

Підсумовуючи, можна сказати, що основне завдання впровадження дуальної форми здобуття освіти – усунути основні недоліки традиційних форм і методів навчання майбутніх фахівців, подолати розрив між теорією і практикою, освітою і виробництвом та підвищити якість підготовки із урахуванням вимог роботодавців.

Учасниками заходу були представники закладів освіти – учасники пілотного проєкту, що здійснюють підготовку фахівців для різних галузей економіки, представники підприємств-партнерів, здобувачі освіти, які навчаються за дуальною формою та інші зацікавлені особи, загалом участь взяли понад 350 осіб. Захід був інформативним, змістовним та цікавим.

Результати Аналітичного звіту другого року проведення експерименту із запровадження пілотного проєкту в закладах фахової передвищої та вищої освіти з підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти розміщено за посиланням http://library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/18545.pdf .

Ознайомитись з матеріалами конференції можна за посиланням