Перехід української економіки на інноваційний шлях розвитку загострює проблему якості трудових ресурсів. Сьогодні економіці країни потрібні фахівці, що здатні підтримувати високі професійні стандарти. Однак, значна частина випускників після закінчення закладів вищої та передвищої фахової освіти не готова до роботи в умовах структурних зрушень у національній економічній системі.
Особливій критиці з боку роботодавців піддаються практичні навички випускників. Крім того, сучасні роботодавці вимагають від випускників закладів освіти розвинутих комунікаційних навичок (так званих «soft skills») ‒уміння працювати в команді, які суттєво підвищують ефективність праці.
Одним із підходів у вирішенні зазначених проблем є запровадження у закладах освіти дуального навчання. Саме такий аспект питань обговорено на Міжнародній науково-практичній конференціі «Дуальна форма здобуття освіти: успіхи та проблеми першого року запровадження пілотного проєкту в закладах вищої та фахової передвищої освіти України», яка відбулася 22 жовтня п. р. у Науково-методичному центрі в режимі он-лайн в партнерстві з Фондом ім. Ф. Еберта за участі представників Міністерства освіти і науки України, роботодавців, зокрема ПрАТ Шахтоуправління «Покровське», ЗАТ «Гіросила ГРУП», ЗАТ «Ельворті Груп», «Північний гірничо-збагачувальний комбінат», ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь», ТОВ «ЕДС-Інжиніринг», PrSC «ABINBEV EFES UKRA-INE», керівників закладів вищої та фахової передвищої освіти.
Директор Науково-методичного центру ВФПО Тетяна Іщенко у своєму зверненні до учасників конференції наголосила на актуальності дульної освіти, зазначила, що аналіз першого року проведення експерименту із запровадження пілотного проєкту в закладах вищої та передвищої фахової освіти з підготовки фахівців за дуальною формою навчання показав позитивні сторони цього експерименту та висвітлив проблемні питання, над якими ще потрібно працювати в подальшому.
Директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН України Олег Шаров зазначив, що за останні п’ять років завдяки зусиллям Фонду
ім. Фрідріха Еберта в Україні розпочався достатньо суттєвий рух запровадження дуальної форми здобуття освіти. За цей час проведено багато заходів щодо ознайомлення освітянської спільноти, громадськості, роботодавців з можливими перевагами і недоліками дуальної форми здобуття освіти, як результат проведеної роботи у 2019 році наказом МОН України запроваджено широкомаштабний пілотний проєкт у сфері дуальної освіти, в якому беруть участь 44 заклади вищої і фахової передвищої освіти та понад 100 роботодавців. Аналіз першого етапу пілотного проєкту показав позитивний розвиток упровадження дуальної освіти. Завдяки експерименту заклади освіти, які беруть участь в експерименті спільно з роботодавцями, напрацювали значну кількість технологій та моделей організації дуального навчання здобувачів освіти. Однак через проблему пандемії процес поширення дуальної освіти став дещо повільнішим. Доповідач підкреслив, що для МОН є дуже важливою думка роботодавців та здобувачів освіти щодо дуальної освіти, аби в подальшому рухатися у правильному напрямку.
Директор представництва Фонду ім. Ф. Еберта Марсель Рьотіг розповів про німецьку модель дуальної освіти, яка забезпечує належну якість підготовки кадрів для економіки країни, зазначив, що запровадження пілотного проєкту дуальної освіти в Україні є добрим чинником у подоланні відриву теоретичної і практичної підготовки здобувачів освіти. Представник цього фонду Олена Давліканова зауважила: «Важливим аспектом впровадження дуальної освіти у підготовці фахівців є позиція роботодавців, оскільки підготовка має перейти із односторонньої на двосторонню, тобто підготовка фахівця має здійснюватися як у закладі освіти, так і на підприємстві».
Голова ГО “Українська асоціація маркетингу” ‒ Ірина Лілик поінформувала учасників конференції про результати опитування серед роботодавців (опитано 109 підприємств) щодо їх обізнаності з пілотним проєктом дуальної освіти. Так, понад 50 підприємств, залучених до проєкту задоволені результатами роботи, проведеної спільно із закладами освіти, 16 ‒ призупинили співпрацю із закладами освіти через COVID-19, 11 ‒ вперше дізналися про залучення до проєкту, 75% ‒ мають бажання і в подальшому брати участь у пілотному проєкті, понад 20% ‒ готові співпрацювати із закладами освіти, 25% ‒ уклали тристоронні угоди.
Учасники конференції поділилися досвідом співпраці та організації дуального навчання здобувачів освіти. Більшість роботодавців, залучених до проєкту, висловили задоволення результатами співпраці та висловили думку про: необхідність розробки таких форм і методик дуального навчання, які б найбільше відповідали вимогам підприємства та закладу освіти; удосконалення процедури відбору здобувачів освіти на навчання, надаючи переваги вмотивованим особам; наближення освітніх програм до вимог підприємства; створення умов для стажування викладачів та відвідування занять теоретичного навчання здобувачами освіти; посилення інформаційної роботи, оскільки не всі роботодавці знають про започаткування дуальної освіти в Україні; підсилення дуальної освіти підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема положенням про організацію дуального навчання тощо.