У своїх теплих, сонячних, долонях – Весна, приносила нам щасливе свято Великодня разом із піснею та добрим словом. У цьому році, вже втретє, не по своїй волі, ця красуня у своїх долоньках принесла біль, терпкий смак війни і нескінченого горя… Ми українці незламні, ми маємо пам’ятати і продовжувати свої давні традиції. Бо без них − не буде народу, не буде нашої історії, не буде нашої Батьківщини!
Сьогодні (02.05.2024) студентські та педагогічні колективи ЗФПО зібралися, щоб поділитись «Народними звичаями та традиціями Великодня». Ініціативу НМЦ ВФПО підтримали ВСП «Технолого-економічного фахового коледжу» БНАУ, Калинівський технологічний фаховий коледж, Вижницький фаховий коледж мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка, ВСП «Технологічно-промисловий фаховий коледж Вінницького НАУ», Борщівський агротехнічний фаховий коледж, ВСП «Козелецький фаховий коледж ветеринарної медицини БНАУ», ВСП «Горохівський фаховий коледж» ЛНУП.
Під час заходу говорили про відродження традицій писанкарства на території центральної України, ознайомили присутніх з великодніми традиціями свого регіону: головними обрядами, заборонами та повір’ями. Учасники дійства побачили особливості випічки паски на Буковині та на Поділлі.
Традиційно наші пращури на Великдень одягали найкращий, новий одяг. Він мав бути чистим та світлим. Жінки самі шили вбрання на Великдень. Починали за кілька місяців, щоб встигнути до свята. Вбирали урочисто і себе і всю родину. Особливу увагу приділяли вишиванці….”Вишиванку одягаю, Великдень зустрічаю”.
Формування великоднього кошика – особлива справа, до якої треба підходити з усією відповідальністю та натхненням. Продукти, які ви туди покладете, освятять у храмі й саме їх потрібно споживати під час особливого великоднього сніданку, коли родини після Великого посту вперше їдять скоромну їжу.
А вже у великодній понеділок люди ходили один до одного в гості, христосувались, обмінювалися писанками. Цей день називався волочильним. Ще є одна назва понеділка – це «обливний», бо в цей день за стародавнім звичаєм хлопці обливають дівчат водою, а дівчата дарують їм крашанки.
Світле свято Великдень допоможе всім нам ще раз оцінити скарби нашого тала
новитого народу. З прийдешнім святом всіх! Хай серця наповнюються радістю, а Великодні дзвони, духмяна паска, писанки принесуть у наші оселі мир, злагоду, світлу радість!