логотип

Практичний семінар «Механічне знищення бур’янів» у рамках міжнародного проєкту FABU

Механічна боротьба з бур’янами є ефективним способом зменшення використання гербіцидів під час вирощування сільськогосподарських культур і є додатковою альтернативою, яка дозволяє зменшити застосування хімічних речовин.

На сьогодні для забезпечення постійно зростаючого попиту на екологічну продукцію органічного виробництва розроблено цілу низку сільськогосподарських машин, які зробили механічну боротьбу з бур’янами більш дієвою і загалом ефективнішою.

Враховуючи актуальність вищезазначених питань, 25–29 травня п.р. відбувся практичний семінар «Механічне знищення бур’янів» для викладачів закладів фахової передвищої освіти зі спеціальності 208 «Агроінженерія» у рамках німецько-українського проєкту «Сприяння розвитку професійної освіти в аграрних коледжах України» (FABU).

У заході взяли участь німецькі експерти Бернд Хенн та Роберт Грімм, дипломовані аграрні інженери, працівники заводів-виробників сільськогосподарської техніки та фермери з Німеччини; Андрій Гетя, заступник керівника проєкту FABU; Ольга Лучинська, асистентка FABU; Юрій Борхаленко, методист Науково-методичного центру ВФПО; викладачі аграрних коледжів.

На початку спікери семінару розповіли про новітні технології боротьби з бур’янами, висвітлили сучасні культиватори з автоматизованими системами управління для механічного обробітку грунту, показали налаштування культиватора просапного на задані показники роботи, використовуючи пульт і монітор.

Потім учасники семінару вивчали загальну будову, технічні характеристики та економічну ефективність техніки для механічного знищення бур’янів.

Особливістю сучасної техніки для боротьби з бур’янами є оснащення їх камерами IC-Light, яка визначає місцезнаходження рядка, розрізняє рослини, адаптується до конкретних умов поля, різних кольорів культури та відрізняє їх від бур’янів.

Таким є просапний культиватор «Stekete», оснащений камерою, що подає інформацію для обробки комп’ютеру, який після опрацювання передає сигнали до гідравлічної системи. Це забезпечує зміщення культиватора вліво чи вправо для уникнення травмування рядків. Ці нововведення підвищують продуктивність праці і знижують навантаження на механізатора.

Тому цікавими та корисними були організовані німецькими колегами заняття в польових умовах, де викладачі вивчали роботу культиватора, яку коригували встановлені на ньому відеокамери з 3D-технологією, а водіння тактора відбувалося за допомогою автоматизованої системи водіння по міжряддю з GPS-навігацією.

Для закріплення матеріалу представник фірми «Lemken» пізнавально та змістовно розповів про роботу системи точного обробітку міжрядь і продемонстрував налаштування відеокамери культиватора «Stekete» по висоті та куту нахилу відповідно до розміру рослини, ознайомив з інтерфейсом керуючого модуля системи, його можливостями та налаштуваннями, детально пояснив роботу паралелограмної рухомої рами агрегату і взаємодію гідравліки з електронікою.

У процесі семінару викладачам в реальних виробничих умовах було продемонстровано новітню розробку – автономного робота FD20 для сівби і міжрядного обробітку просапних культур фірми «Farmdroid», який має електропривод, працює на сонячних батареях і пересувається за допомогою GPS-навігації.

Варто зазначити, що робот, який автономно пересувається, посіяв насіння буряку з високою точністю відповідно до попередньо заданої шаблонної схеми, що включає міжряддя і дистанцію між насінням.

Оскільки FarmDroid документує цей шаблон, він точно знає місцезнаходження кожного коренеплоду. Це вкрай важливо для того, щоб пізніше робочі органи автоматично входили в потрібні місця рядів і механічно рубали та видаляли бур’яни, не пошкоджуючи при цьому культурні рослини.

Важливою складовою семінару були організовані зарубіжними партнерами онлайн-екскурсії виробничими цехами фірм «Lemken», «Stekete», «Schmotzer» та «Treffler» (Німеччина), які багато років випускають інноваційну техніку для механічного знищення бур’янів.

Під час екскурсій німецькі експерти разом з представниками компаній детально висвітлили історію підприємств, показали зварювальні цехи, цехи виготовлення деталей, фарбувальні цехи, весь технологічний процес виготовлення та збирання машин на роботизованих верстатах з програмованим управлінням.

Практичні заняття проводили у фермерських господарствах та на демонстраційних майданчиках вищезазначених заводів, де викладачі вивчали будову та принципи роботи просапних агрегатів, конструкцію робочих органів та специфіку виконуваних ними операцій, комп’ютеризовану систему роботи техніки, особливості налаштування сучасних зубопружинних борін з непрямим підпружиненням, просапних культиваторів під час міжрядного обробітку цукрового буряку, особливості конструкції та роботу систем і механізмів основних вузлів автономного робота FD20 FarmDroid та іншої техніки.

В один з днів семінару навчання проводили в Навчальному центрі Трісдорф, де викладачів ознайомили з організацією освітнього процесу в школі та новітньою сільськогосподарською технікою. Після цього німецькі експерти Бернд Хенн та Роберт Грімм, які, до речі, є випускниками школи разом з працівниками навчального центру провели цікаву екскурсію у закладі освіти, де показали нові навчальні павільйони, дослідно-демонстраційне поле, навчально-виробничі майстерні, оснащені сучасним обладнанням і новітньою технікою.

Під час семінару викладачі мали можливість задати питання, висловити свою думку, поспілкуватися з німецькими колегами.

Педагогічні працівники відзначили, що практичний семінар став важливою складовою у підвищенні рівня кваліфікації викладачів, і пройшов він змістовно, цікаво, динамічно, на високому навчально-методичному рівні.

Дякуємо організаторам, спікерам, перекладачам та учасникам семінару за їх роботу.