Енергоефективність означає раціональне використання енергетичних ресурсів, досягнення економічно доцільної ефективності використання існуючих паливно-енергетичних ресурсів за дійсного рівня розвитку техніки і технології та дотримання вимог до довкілля.
На сьогодні приділяється велика увага питанням економного використання енергоресурсів через різке збільшення витрат на їх видобування і виробництво, а також високу вартість пального.
Враховуючи актуальність вищезазначених питань, 11–13 жовтня п.р. на базі Липковатівського аграрного коледжу (директор Микола Таркан) відбувся практичний семінар «Концепція підвищення енергоефективності під час роботи на полі (економія пального)» для викладачів закладів фахової передвищої освіти у рамках німецько-українського проєкту «Сприяння розвитку професійної освіти в аграрних коледжах України» (FABU).
У заході взяли участь експерт з Німеччини, професор Герман Кнехтгес, заступник керівника проєкту FABU Андрій Гетя, працівники Науково-методичного центру ВФПО Леся Малинка та Юрій Борхаленко, викладачі закладів фахової передвищої освіти зі спеціальностей 201 «Агрономія», 208 «Агроінженерія» та 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
Німецький спікер розповів про принципи економного використання пального в сільському господарстві, тенденції розвитку виробництва тракторів, детально проаналізував концепцію підвищення енергоефективності тракторів та доповів про вплив ґрунту на економію пального залежно від способу обробітку.
Герман Кнехтгес цікаво та змістовно подав інформацію про потребу в пальному для різних робочих процесів і агрегатів залежно від культури та розміру поля, висвітлив на прикладі різних марок тракторів питання обліку й витрат пального.
Особливу увагу спікер приділив питанням підвищення ККД та оптимального співвідношення швидкостей ступеневих коробок передач.
Крім цього, учасники ознайомилися зі зменшенням споживання пального шляхом зменшення кількості обертів на різних швидкостях за різного навантаження на двигун та питаннями питомого споживання пального тракторами понад номінальну потужність (джерело DLG PowerMix).
На практичних заняттях викладачі аналізували технічний та експлуатаційний потенціал, проводили порівняльний аналіз наявних тракторів марок МТЗ, ХТЗ, CLAAS, вивчали ефективне використання пального за різних способів обробітку грунту за рахунок оптимальних режимів роботи двигуна та раціонального підбору передатних чисел коробки передач.
Важливою складовою семінару була екскурсія підрозділами Липковатівського аграрного коледжу, де учасники семінару ознайомились з роботою навчальної частини, навчально-практичного центру та виробничих підрозділів (машинно-тракторного парку, майстерні, ферми ВРХ, цеху з переробки продукції рослинництва та тваринництва), де студенти мають можливість проходити всі види практики.
Варто зазначити, що Липковатівський аграрний коледж – це унікальний заклад освіти, в якому тісно пов’язані освітній процес та процес виробництва екологічно чистої сільськогосподарської продукції, а земля на полях має високий вміст гумусу.
По завершенні заходу педагогічні працівники обмінялись досвідом та відзначили, що практичний семінар став важливою складовою у підвищенні рівня кваліфікації викладачів, і пройшов змістовно, цікаво, на високому навчально-методичному рівні.
Дякуємо організаторам, спікерам, перекладачам та учасникам семінару за їх роботу.