2 жовтня, у рамках Міжнародної агропромислової виставки з польовою демонстрацією техніки та технологій «AGROEXPO-2020» (м. Кропивницький) відбувся «круглий стіл»: «Національна система кваліфікації – міст між освітою та ринком праці».
Активну участь у обговоренні взяли голова обласного об’єднання роботодавців Кіровоградської області Павло Штутман, голова Національної агенції кваліфікацій Юрій Баланюк, директор Науково-методичного центру ВФПО Тетяна Іщенко, заступник голови НАК Володимир Ковтунець, заступниця начальника управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації Лідія Шатна, директор обласного центру зайнятості Лілія Колесник, представники закладів освіти Кіровоградської області.
Юрій Баланюк наголосив, що Національне агентство кваліфікацій об’єднує зусилля усіх сторін для ефективної реалізації державної політики у сфері кваліфікацій. По-перше, кваліфікації, як освітні, так і професійні, формують людський капітал. У наш час людський капітал – невід’ємна складова національного багатства. В ідеалі ж, українці не мусять їхати працювати до Європи, щоб досягнути тих стандартів – комфортні умови роботи і заробляння коштів вони мають знаходити у власній країні, водночас зміцнюючи економіку своєї, а не сусідніх держав… По-друге, Україна має дефіцит кваліфікованої робочої сили. Однією з причин цього вважають низький рівень відповідності профілю випускників закладів освіти актуальним потребам ринку праці.
Це стало прямим наслідком відсутності в Україні національної системи кваліфікацій, покликаної забезпечити, зокрема, гармонізацію професійних та освітніх кваліфікацій, стандартів підготовки та оцінювання фахівців. Аактуальною проблемою є забезпечення якості кваліфікацій, їхньої відповідності міжнародним стандартам, адже це передумова трудової мобільності, інтеграційних процесів.
Наприкінці 2019 року запрацювало Національне агентство кваліфікацій (НАК) як колективний орган з реалізації державної політики в сфері кваліфікацій. Його головне призначення – сприяти розбудові Національної системи кваліфікацій, створенню оптимальних умов для професійного розвитку особистості і як наслідок – розвитку національної економіки.
Важливо запустити створення та акредитацію кваліфікаційних центрів, які присвоюватимуть кваліфікацію на базі інформального та неформального навчання і видаватимуть сертифікати про професійну кваліфікацію, які визнаватимуться роботодавцями.
Голова Національної агенції кваліфікацій повідомив, що станом на 30 вересня 2020 року затверджено всього 76 професійних стандартів, хоч прогнозована потреба складає близько тисячі.
Нагальною для України є потреба реформування національного Класифікатора професій.
Було презентовано огляд практик присвоєння кваліфікацій у закладах вищої та фахової передвищої освіти та наголошено на важливості якісної підготовки професійних кадрів.
Представники професійно-технічної освіти наголосили, що підготовка робітничих кадрів має орієнтуватися не тільки на великий бізнес, а й забезпечувати потребу у робітничих кадрах підприємств середнього та дрібного бізнесу. Представники служби зайнятості та ПТО звернули увагу на те, що в класифікаторі професій відсутні нові сучасні професій, а професійні стандарти ПТО неадаптовані для підготовки дорослого населення. 2-ге жовтня – історична дата для професійно-технічної освіти. У 1940-му році указ “Про державні трудові резерви” дав старт цій освітній галузі. Учасники заходу привітали викладачів, майстрів виробничого навчання, методистів, науковців, керівників, управлінців, весь персонал системи професійно-технічної освіти з 80-річчям заснування галузі.
У рамках виставки відбувся «Освітній ярмарок», участь в якому взяли 14 ЗВО та 8 коледжів та професійно-технічних закладів освіти.